Tatilciye sıcak yağmur

Bir süredir bunaltıcı şekilde devam eden sıcaklar, kuzey bölgelerinden itibaren düşecek.

İSTANBUL - Bir süredir bunaltıcı şekilde devam eden sıcaklar, kuzey bölgelerinden itibaren düşecek. Bu hafta Akdeniz ve Ege bölgelerinde de yağış bekleniyor.
Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bu hafta başta Karadeniz olmak üzere yurdun büyük bölümünde yağışlı hava görülecek. Pazartesi günü Karadeniz Bölgesi yağmurlu, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz'in batısı sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek.
Salı günü Karadeniz'in yanı sıra İç Anadolu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde sağanak görülürken, çarşamba günü de Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeyi sağanak yağışın etkisi altında kalacak. Perşembe günü sadece Karadeniz Bölgesi'nde yağış görülecek.
Antalya 51 derece
Ege Bölgesi'nin doğusu, Akdeniz'in batısı cuma günü yağış alırken, cumartesi ve pazar günleri Ege'nin doğusu, İç Anadolu ve Akdeniz'in batısında sağanak yağış görülecek. Yetkililer sıcaklıkların kuzey bölgelerinde azalacağını, diğer bölgelerde mevsim normallerinde seyredeceğini belirtti.
Antalya'da yaklaşık 15 gündür 31-33 derece dolayında bulunan hava sıcaklığı aniden 3-4 derece artarak 35-37 derece oldu. Hafta sonunda da 40 dereceye çıkan sıcaklık, nemle bunalttı. Akdeniz'deki nem oranı geceleri yüzde 95'lere ulaşıyor. Meteoroloji uzmanları, "Turizm kentinde yaşayanlar ve tatilciler, hava sıcaklıklarını 50-51 derece hissediyor. 'Ağustos sıcağı' denilen bunaltıcı sıcaklar asıl şimdi başlıyor" dedi.
Balıklar sıcak kurbanı
Amasya'nın Merzifon ilçesine 3 kilometre uzaklıktaki 100'üncü Yıl Alala Göleti'ndeki balıklar sıcaktan su düzeyinin düşmesi nedeniyle ölmeye başladı. Yüksek hava sıcaklığı ve bölgeye bir aydır yağmur yağmaması nedeniyle Alala Göleti'ndeki su seviyesi 20 metreden 6 metreye düştü.
Göldeki canlılar için risk taşımasına rağmen, kanallardan tarlalara su verilmeye devam edilince, cumartesi günü balık ölümleri görülmeye başlandı. Çevre uzmanları,
göletteki su seviyesinin aşırı miktarda düşmesi sonucu tabandaki yosunların oksijeni daha fazla tüketebileceğini belirterek,
"Dolayısıyla göldeki canlılar oksijensiz kalır ve ölür" dedi.
Suyun rengi yeşile dönüşürken Alala Göleti'nde ölen balık, yengeç, istakoz ve kurbağalar göl yüzeyini kapladı. İrili ufaklı balıkların yanı sıra 15-20 kilo ağırlığındaki sazanlar da şişerek göl yüzeyine çıktı. (Radikal/dha)