Tatilde okey, tavla ve iskambile polis vetosu

Tatilde okey, tavla ve iskambile polis vetosu
Tatilde okey, tavla ve iskambile polis vetosu
Polis, Şarköy sahilindeki büfelerde okey, tavla ve iskambil oynanmasının yasak olduğunu anons etti. Anons için Kaymakam Tandoğan 'Talimatım yok' dedi. AKP'den ilçeyi devralan CHP'li Belediye Başkanı Altınok: Tatilciler cezalandırılıyor. Aynı uygulama niye Bodrum'da Antalya'da yok?


Nuri ÇAĞLAR

TEKİRDAĞ - Şarköy ilçesinde ‘okey ve tavla yasağı’ başladı. Şarköy Polisi belediye hoparlöründen sahildeki çay bahçelerinde oyun oynanması yasak olduğunu anons etti, ardından da 780 TL idare para cezası kesti. Seçimleri kazanarak belediyeyi AKP’li rakibi Can Gürsoy’dan devralan CHP’li Başkan Süleyman Altınok, “Bu uygulama mavi bayraklı ilçeye tatile gelenlere karşı yapılan bir uygulamadır” dedi.
Şarköy İlçe Emniyet Müdürlüğü bir süre önce belediye anons sisteminden halka, sahilde bulunan büfelerin önündeki çay bahçelerinde oyun oynamanın yasak olduğunu duyurdu. Sık sık yapılan anonslardan sonra akşam da polis çay bahçelerini denetleyerek oyun oynatan işyerleri hakkında Kabahatler Kanunu hükümleri uyarınca tutanak düzenleyerek 879 TL para cezası kesti. Polis cezanın tahsili için kararları Şarköy Belediye Başkanlığı’na gönderdi.
Şarköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün tuttuğu zabıtlarda belirtilen parayı esnaftan tahsil etmekten kaçınan Belediye Başkanı CHP’li Süleyman Altınok konuyu Kaymakam Nuri Ziya Türkdoğan’a aktardı.


-HABERİM YOK -


Şarköy Kaymakamı Nuri Ziya Türkdoğan, belediye ait hoparlörlerden halka büfelerin önündeki çay bahçelerinde okey, tavla ve iskambil oynamasının yasaklandığı şeklinde anons için bir talimatı olmadığını söyledi. Konudan bilgisi olmadığını kaydeden Kaymakam Türkdoğan, “Uygulamanın kaymakamlıkla ilgisi yok. İşyeri açma çalışma ruhsatını düzenleyen yasanın 44'üncü maddesi çok açık. Para karşılığı olmaksızın okey, tavla iskambil kağıt gibi oyunları oynatmak kahvehane ruhsatına tabidir. Polis arkadaşlar yasayı uyguluyor. Ben onlara yasayı uygulamayın mı diyeyim. İşletmeciler kaymakamlığa gelip benim yasakladığımı söylüyorlar. Birlikte çalıştığımız rahmetli Valimiz Recep Yazıcıoğlu Tokat’ta kahvehanelerde bile yasaklamıştı. Adı basında 4. Murat olarak çıkmıştı. Beni de burada 4. Murat ilan edeceksiniz” dedi.


TATİLCİLER NE YAPSIN?


Şarköy Belediye Başkanı CHP’li Süleyman Altınok, büfeler ve çay bahçelerinin bulunduğu arazinin kendilerine ait olmadığını, hazineye ait olması nedeniyle ‘günü birlik tesis’ ruhsatı ile çalıştığını söyledi. Başkan Altınok, Şarköy’ün mavi bayraklı plajı olan turistlik bir ilçe olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin neresine giderseniz gidin böyle bir yasakçı zihniyet yok. Gecen yaz döneminde ben görevde değildim. Böyle bir uygulama yapılmamış. İnsanlar buraya tatile geliyorlar. Kumar olmaksızın, tatilciler eğlencesine oynuyorlar. Araştırdık Antalya, Bodrum, Marmaris, yanı basımızda Gelibolu, Kumbağ’da böyle uygulama yok. Bütün parklar çay bahçelerinde okey ve tavla gibi oyunlar oynanıyor. Buralarda gibi yerlerde oynanıyorsa Şarköy’ümün onlardan ne farkı var. Benim ilçemde de oynatılır” dedi.
Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, kesilen idari para cezalarının kendilerine geldiğini, ancak esnaftan tahsil etmediklerini kaydederek, “Bir süre sonra kaymakamlık belediyeye yazı yazarak, tutanaklarla ilgili ne işlem yapıldığını soruyor” diye konuştu.


İŞLETMECİLER İSYANDA


Şarköy’de büfe işleten Uğur Bunaca, “Ben 6 yıldır bu büfeyi işletiyorum, yaz kış altı yıldır hiçbir sorun yoktu. DSP’li sonra AKP’li başkan döneminde sorun yaşamadık. Biz de ne yapacağımızı şaşırdık. Bir gün polis geliyor yasak diyor, bir gün belediye serbest diyor. Ne olacak bekliyoruz” dedi.
Acay Çay Bahcesi Sahibi Mesut Beyhan ise 4 yıldır ilk kez bu yıl yasakla karşılaştığını söyleyerek, “Uygulama bu sene başladı. Bir haftadır Emniyet okey tavla yasak dedi oynatmadık. Belediye serbest dedi biz de oynatıyoruz” diye konuştu.
Cennet Çay Bahçesi sahibi Ertuğrul Oğul da, “Ben işyerimi bu yıl devraldım. Emniyet bana ceza kesti 780 TL ödedim. Polis anons edince bir süre oynatmadık. Belediye oynatın dedi biz de oynatıyoruz” diye konuştu. (aa)