Tatilde ruhsat şoku

Menderes ilçesi Gümüldür beldesinde, Hazine'den kiralanan arazi üzerindeki 21 pansiyon, disko ve kamping, ruhsatsız olduğu için jandarma tarafından mühürlendi.
Haber: ALİ ÖZKAYA / Arşivi

İZMİR - Menderes ilçesi Gümüldür beldesinde, Hazine'den kiralanan arazi üzerindeki 21 pansiyon, disko ve kamping, ruhsatsız olduğu için jandarma tarafından mühürlendi. Pansiyonlar kapanınca, tatilini geçirmek için gelenler sokakta kaldı.
Menderes Kaymakamlığı, bir buçuk ay önce tek tek inceleme yaparak, Gümüldür'ün Arap Yeri Plajı'ndaki ruhsatsız işletmeleri belirledi. Bu işletmelerden, en kısa sürede eksikleri gidermesi, işletme ruhsatı alması istendi. Ancak Hazine'den kiralanan arazi üzerine yapılan binalarda faaliyet gösteren pansiyon, kamping, disko gibi işletmeler, tapuları olmadığı için belediyeden yapı kullanma belgesi ve işletme ruhsatı alamadı. Bunun üzerine jandarma dün erken saatte plajın kenarındaki işletmeyi mühürledi.
Önce sokak, sonra çadır
Pansiyon müşterileri daha yataktan çıkmadan, jandarmanın binayı boşaltmaları uyarısıyla karşılaştı, bir anda kendilerini dışarıda buldu. Sabah kahvaltılarını bile bahçede yere oturarak yapmak zorunda kalan aileler, işletme sahiplerinden çok kendilerinin mağdur edildiğini söyledi.
Bugüne kadar çalışmasına izin verilen işletmelerin, turizm sezonunda kapatılması kınandı.
Tepkiyle karşılaşan jandarma yetkilileri, zor duruma düşen tatilcilerin, 20 Temmuz'a kadar kapatılan pansiyonların bahçelerindeki çadırlarda kalmasına izin verdi. Ancak duş ve tuvaletlerin de mühürlendiğini gören aileler, ikinci şoku yaşadı. Bunun üzirene jandarma yetkilileri duş ve tuvaletlerin kullanımına izin verdi.
'Bu, çifte standart'
Düzenli olarak vergilerini ödediklerini ve yıllardır burada hizmet verdiklerini belirten işletme sahipleri, çifte standart uygulandığını iddia etti. 1985 öncesinde faaliyete geçen ve kendileri gibi kiralık Hazine arazisi üzerindeki tapusuz işletmelere ruhsat verildiğini belirten işletme sahipleri, bu tarihten sonra açılanların kapatıldığını, müşterilerine karşı zor durumda kaldıklarını ifade etti.