Tatilde sağlık skandalı

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla'daki doktor sıkıntısı, bir cana mal oldu.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Türkiye 'nin önemli turizm merkezlerinden Muğla'daki doktor sıkıntısı, bir cana mal oldu. Milas ilçesi Ören Beldesi'nde bisikletle gezerken fenalaşan albay, müdahale edilemediği için kurtarılamadı. Eskişehir 1'inci Hava İkmal Bakım Merkez Komutanlığı Satınalma Şube Müdürü olan 53 yaşındaki hava albay Mehmet Yılmaz, üç gün önce Ören Ceramos Tatil Sitesi'nde yeni satın aldığı yazlığına eşi Gülay Yılmaz ve oğlu Yasin'le gitti. Önceki gün sitenin havuzunda yüzen ve daha sonra bisiklet gezintisine çıkan Yılmaz, yolda fenalaştı.
Müdahale edilemedi
Albay bir duvarın üzerine yatırılırken, vatandaşlar sağlık ocağı'nı aradı. Ancak mesaiyi bitiren sağlık personelinin lojmanda olduğu söylendi. Lojmanlara telefon edildi, doktor ve ambulans istendi. Balığa çıktığı belirtilen ambulans şoförü İsmail Keskin bulunamadı. Ören Sağlık Ocağı sorumlu Hekimi Dr. Mehmet İlhan da 2.5 kilometre uzaklıktaki
lojmandan 30 dakikada olay yerine
ulaşabildi. Doktor, Albay Yılmaz'a baktı ve öldüğünü söyledi.
Ambulansın gelmemesi üzerine cenaze bir kilime sarılarak, Ören Belediyesi minibüsüyle sağlık ocağına götürüldü. Olayı duyarak gelen Yılmaz'ın eşi 40 yaşındaki Gülay Yılmaz ve 18 yaşındaki oğlu Yasin Yılmaz, sinir krizleri geçirdi. Gülay Yılmaz, "Yüksek tansiyonu vardı. Ancak sağlık ekibinin veya ambulansın bulunamayışını kabul etmiyorum. Bu işin peşini bırakmayacağım" diye konuştu.
Dr. İlhan, "Ben geldiğimde albay ölmüştü. Ambulans şoförü mesai bittikten sonra balığa gitmiş, cep telefonunun da şarjı bitmiş, ulaşılamadı" dedi. Dr. İlhan, Mehmet Yılmaz' ın büyük olasılıkla kalp krizi sonucu öldüğünü de belirtti.
'Tasarruf tedbiri'
Milas Kaymakamı Ayhan Boyacı olayı değerlendirirken, "Bu bir sağlık rezaleti" dedi ve şöyle devam etti:
"Tasarruf tedbirleri ve personel sıkıntısı nedeniyle, sadece iki doktor ve beş hemşirenin bulunduğu Ören'de yaşananları kabul etmek mümkün değil. Sağlık ocağı akşamları da açık tutulmalı ve nöbetçi konulmalı. Güllük Beldesi'nde bunu başlattık, ama Ören'de kadro yetersizliği nedeniyle yapamıyoruz. Personel az olsa da bu kadar uzun bir sürede ilk yardım yapılamaması üzüntü verici. Sorumlular hakkında derhal soruşturma başlatacağım."
Ören Belediye Başkanı Kazım Turan da yaz aylarında nüfusu 15 bini aşan beldeye hastane kurulması ve sağlık teşkilatının güçlendirilmesi için beş yıldır çaba gösterdiklerini, ancak sonuç alamadıklarını söyledi.


    ETİKETLER:

    Türkiye