'Tatlıcadım' koştu Bakan Şahin 22 bin YTL kazandı


Bakan Şahin'e geçen yıl hediye edilen Tatlıcadım, pistlerde fırtına gibi esiyor.

Bakan Şahin pek mutlu

At sahiplerinin Başbakan Yardımcısı Şahin'e hediye ettiği Tatlıcadım beş yarışta 22 bin YTL kazandı. 'Rüşvet' eleştirileri üzerine atı satın aldığını ileri süren Şahin'in kazancını söz verdiği gibi bağışlayıp bağışlamayacağı ise merak konusu.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, son aylarda bir yandan seçime odaklanırken bir yandan hipodromlardan gelen haberlere de kulak kesildi. Şahin'e önce hediye edildiği duyurulan daha sonra haberler
üzerine Bakan'ın '5 bin YTL'ye aldım" dediği yarış atı Tatlıcadım, katıldığı beş yarıştan toplam 22 bin 200 YTL ikramiye kazandı.
Radikal'in 13 Mayıs 2006'da manşetten duyurduğu 'Böylesi görülmedi! İki bakan rüşveti güle oynaya kabul etti' haberinin başrolündeki atlardan biri olan 'Tatlıcadım', Bakan Şahin'in yüzünü güldürmeye devam ediyor. 13 Ocak 2007'de Adana'da 1400 metre kum pistte ikinci olarak 6 bin 800 YTL kazandıran Tatlıcadım, daha sonra Adana ve Ankara'da katıldığı yarışlarda ancak dokuzuncu olabildi.
Bir birinciliği 14 bin YTL
Tatlıcadım, şeytanın bacağını 16 Haziran'da Ankara'da 1400 metrede çim pistte yapılan yarışta kırdı ve 1.24.48'lik derecesiyle ilk kez birinci oldu. Erhan Yavuz'un jokeyliğini yaptığı Tatlıcadım, bu birincilikle sahibi Şahin'e 14 bin YTL kazandırdı. Tatlıcadım, 19 Temmuz'da 1200 metre çim pistte koşulan yarışta da dördüncü gelerek 1400 YTL kazandırdı. Böylece üç yaşındaki dişi yarış atı, Şahin'e toplam 22 bin 200 YTL kazandırmış oldu.
Tatlıcadım'ın jokeyliğini ilk iki yarışta Sadettin Boyraz yaparken, Bakan'ın atı son üç yarışında Erhan Yavuz'la koştu. Sadettin Boyraz, 1996'da başlayan yarış kariyeri boyunca jokeylik yaptığı 8 bin 766 yarışta at sahiplerine 4 bin 729, Erhan Yavuz, 1996'dan beri katıldığı toplam 7 bin 958 yarışta, 3 bin 889 kez para kazandırdı.
Tatlıcadım'ın masrafları düşüldükten sonra Türkiye Jokey Kulübü'nün (TJK) hesabında 9 bin 300 YTL kaldı. Bakımını Osman Hattat'ın üstlendiği Tatlıcadım'ın aylık bakım masrafının 1000 -1500 YTL. olduğu ifade ediliyor. Şahin, daha önce yaptığı açıklamada yarıştan elde edeceği geliri özürlü çocuklar için kullanacağını dile getirmişti. Ancak henüz herhangi bir kuruma ödeme yapılmadı. Bakan Şahin'in, Antalya'dan milletvekili seçildiği için, parayı bu kentte bulunan özürlülerle ilgili bir kuruma da bağışlayabileceği belirtildi.
Osman Hattat'ın hediyesi
25 Şubat 2006'da Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği (TYAYSD) tarafından düzenlenen gecede, Şahin'e iki, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, dönemin AKP İstanbul Milletvekili ve aynı zamanda TYAYSD Başkanı İnci Özdemir'e de birer tay armağan edilmişti. Tatlıcadım'ı Şahin'e, Türkiye Jokey Kulübü (TJK) yöneticisi Osman Hattat hediye etmişti. Radikal'de haberin çıkmasının ardından Çubukçu, atı kabul etmediğini söylerken Abdüllatif Şener'se iade edeceğini açıkladı. Şahin ve Şener, atları hediye olarak değil, 5 bin YTL bedelle satın aldıklarını açıklasalar da faturaların sonradan düzenlendiği ve o tarihten önce ödeme yapılmadığı ortaya çıkmıştı. Şener, Tatlıcadım'ın yarışlardan kazandığı paraları zihinsel engelli çocuklar için kullanacağını söylemişti.