Tatlıses de sanık: Ünlülere örgüt üyeliği davası

Kürşat Yılmaz'a çete kurmak, İbrahim Tatlıses, Tuğba Özay, Korkmaz Yiğit ve Cevher Özden'in de aralarında olduğu 42 kişiye de örgüt üyesi olmak suçundan dava açıldı. Sanıkların 2-307 yıl hapsi isteniyor.

İSTANBUL - Kürşat Yılmaz ve adamlarına yönelik soruşturmayı tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yılmaz ile işadamı Korkmaz Yiğit, türkücü İbrahim Tatlıses, manken Tuğba Özay ve 'banker Kastelli' Abidin Cevher Özden de dahil 42 kişi hakkında 2-307 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle dava açtı.
Başsavcılığın 108 sayfalık iddianamesinde, Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner, 'Asena' adıyla tanınan Onur Çakmak ve gazeteci Zafer Mutlu'nun da aralarında bulunduğu 23 kişi, 'müşteki' olarak yer aldı. İddianamede Kürşat Yılmaz, Korkmaz Yiğit, Abidin Cevher Özden, İbrahim Tatlıses ve Tuğba Özay'ın da aralarında 42 kişiye de, 'şüpheli' sıfatıyla yer verildi.
Gazeteci de var
İddianameye göre Tatlıses, Asena'nın geçen Kurban Bayramı'nda Adana'daki Hilton Oteli'nde sahneye çıkmasını önlemek için örgütten yardım istedi, karşılığında 4 bin dolar verdi. Vatan Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zafer Mutlu ise gazetede basılması muhtemel bir haber nedeniyle örgüt tarafından tehdit edildi. Kürşat Yılmaz'ın Bodrum'da gözaltına alınması üzerine Tuğba Özay ile gazeteci Takittin Doğan'ın TV'de örgüt adına açıklamada bulunduğu ve emniyet görevlilerini aşağıladığı, örgütün işadamı Ali Avni Balkaner'den de 20 milyon dolar almaya çalıştıği öne sürüldü.
İddianameye göre Korkmaz Yiğit, inşaat için ortaklık yaptığı Kemal Gülman'dan alacaklı olduğunu düşündüğü Abidin Cevher Özden'den borç para aldı ve karşılığında bu konuya ilişkin 'temlikname' verdi. Ama Yiğit'in alacak miktarını 5 milyon dolar olarak belirttiği halde, Özden'in Gülman'dan 12 milyon dolar isteyerek haksız menfaat sağlamaya çalıştığı ifade edildi.
Hapishanede kurulan ortaklık
Özden'in, Kürşat Yılmaz ile cezaevine giderek tanıştığı, Yılmaz'ın ekonomik konularda danışmanlığını yaptığı, zaman zaman da para alışverişleriyle örgüte destek olduğu da kaydedildi. İddianamede, Yılmaz'ın eski arkadaşı, eski MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ali Maytalman'ın da kimi zaman örgüt mensuplarının önemli kişilerle görüşmesini organize ettiği, talep geldiğinde siyasi kimliğini kullanarak itilaflı kimseler arasında arabuluculuk yapıp karşılığında örgütten pay aldığı öne sürüldü.
Eylem listesi
İddianamede, eski futbolcu Mecnur Çolaka yönelik gasp suçu, Yusuf Daşdan'ın silahla yaralanması, Mahmut ve oğlu Dursun Cantürk'ün zorla alıkonulması, Varuna Turizm sahibi Süreyya Pekuysal'ın tehdit edilmesinin de aralarında yer aldığı 17 konuya yer verildi. İddianamede, Reina adlı gece kulübünün baskı yoluyla satın alınmaya çalışılması ile Alişan olarak bilinen şarkıcı Serkan Burak Tektaş'ın korunmasına ilişkin hazırlık soruşturmasının sürdüğü için dosyalarının ayrıldığı belirtildi.
'Devlet kademesi destekledi'
İddianamede Yılmaz grubunun tahsilatçılık ve komisyonculuk alanında yoğunlaştığı vurgulanarak devlet kademelerinde görevli kişilerden aldığı destek ve diğer mafya gruplarıyla ilişkilerini kullanarak mali gücünü artırdığı vurgulanarak, Türkiye'deki işadamı ve mafya ilişkisine değinildi.
Tuğba Özay için hapis istemi
Kürşat Yılmaz'ın suç işlemek için örgüt kurmak, silahlı nitelikli yağma, tehdit, yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından 166 ile 307 yıl arasında hapsi istenen iddianamede, Cevher Özden'in suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak ve nitelikli yağma suçlarından 41.5 ile 64.5 yıl, Yiğit'in de aynı suçlardan 11.5 ile 19.5 yıl arasında hapse çarptırılması talep edildi.
İbrahim Tatlıses'in suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak ve çalışma hürriyetini ihlal suçlarından 2.5- 8.5 yıl, Özay ile Doğan'ın suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak ve devletin emniyet teşkilatını alenen aşağılamak suçundan 2.5 ile 6.5'ar yıl arasında hapsi istenen iddianamede, diğer sanıkların da benzer suçlardan 2 ile 64 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırılması talep edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7665517665510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.