Tatlıses'e çete davasında yedi yıl hapis istemi

Çete lideri olmaktan hüküm giyen Ahmet Tekin Baykal ve ekibine yönelik geçen yıl yapılan 'Anafor' operasyonunun ardından, 50'si tutuklu 182 sanık hakkında 6 ile 510 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle dava açıldı.BAHRİ KARATAŞ

Sanıklar arasında Ergenekon davasında da yargılanan Sami Hoştan, türkücü İbrahim Tatlıses ve Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu da var.
İki yıl önce savcılığa başvuran bazı kişiler, Ahmet Tekin Baykal ve adamlarıyla ilgili olarak zorla çek-senet tahsilatı, yağma, adam kaldırma ve işyeri kurşunlama olaylarıyla ilgili olarak şikâyetçi oldu. Polis, Aydın ve İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi’nde Baykal ve adamlarına yönelik operasyon düzenledi. Eş zamanlı gerçekleştirilen baskınlarda 5i ruhsatlı 21 tabanca, 11 pompalı tüfek, el bombaları, çelik yelek, telsizler, çok sayıda mermi ve evrak ele geçirildi. Baykal ile birlikte emekli albay Y.Y., emekli Emniyet Müdür Yardımcısı H.E., üç emniyet görevlisi, üç avukat, Danıştay dan ayrılma hâkim R.S.U., işadamı H.İ., eski İzmir Askeri Başsavcısı H.Ç. ve Nuri ve Vedat Ergin’in de avukatlığını yapan E.B.’nin bulunduğu 182 kişi gözaltına alındı. Bunlardan 50’si tutuklanırken diğerleri serbest bırakıldı.
Savcı 182 sanık hakkında ‘suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak’, ‘nitelikli yağma’, ‘kumar oynatmak’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak’ ve ‘suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte bilerek yardım etmek’ suçlarından 6 ile 510 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.
İddianamede, 2007 yılı kurban bayramında, İbrahim Tatlıses’in Kuşadası’ndaki otelinde Sami Hoştan ve bazı işadamları ile sanatçıların da katıldığı bir kumar günü düzenlediği, Baykal’ın kendisinden izin alınmadığı gerekçesiyle oteli bastığı anlatıldı. Tatlıses’in otelden kaçtığı, Baykal’ın bir daha ilçeye gelmesini yasakladığı, Sami Hoştan’a da 1 milyon dolar ‘ceza’ kestiği, bu parayı taksitlerle aldığı kaydedildi. Baykal’ın, şarkıcı Özcan Deniz’in Çeşme ilçesindeki bir konser sonrasında vurulması olayına da karıştığı ileri sürüldü.
Savcı en çok cezayı 510 yıl ile Ahmet Tekin Baykal için istedi. Sami Hoştan’ın ‘suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak’ ve ‘kumar oynatmak’tan 66 yıl, Tatlıses hakkında ‘suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte yardım’ ve ‘kumar oynatmak’tan yedi yıl, Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Faik Tütüncüoğlu’na ‘suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak’ ve ‘ihaleye fesat’ suçundan 15 yıl hapis cezası istedi. Sanıklar önümüzdeki günlerde İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hâkim önüne çıkacak.