Tatlıses'e saldırıda PKK bağlantısı

Tatlıses'e saldırıda PKK bağlantısı
Tatlıses'e saldırıda PKK bağlantısı
Tatlıses soruşturmasında tutuklanan 2 kişinin PKK'dan "Yarım kalan işi bitirin" talimatı aldığı ve hastanede eyleme hazırlandığı öne sürüldü.

İbrahim Tatlıses’e 14 Mart’ta İstanbul Maslak’ta düzenlenen silahlı saldırının arkasında PKK ’nın olduğu iddia ediliyor. Saldırının ardından tutuklanan Abdullah Uçmak, Ersin Altun, Yunus Ayık, Murat Alagöz ve Nazife Erdemir’in aralarındaki ilişki de çözülmeye başlandı.

Uçmak’ın adamlarından Yunus Ayık mahkemedeki ifadesinde; saldırı talimatını Uçmak’tan aldığını, Ersin Altun ile birlikte eylemi gerçekleştirdiklerini, Uçmak ve diğerlerinin gözcü olarak beklediğini ve Uçmak’ın 500 bin dolar sözü olduğunu itiraf etti. Baskınlarda 500 bin dolar bulunamadı ama saldırının finansını sağlayan güç noktasında soru işaretleri oluştu.

Bu sırada eylemi, PKK’ya yakın TAK örgütü üstlendi, bir gün sonra da yalanladı. Ancak Abdullah Uçmak’ın evinde yapılan aramada ele geçirilen ilaç kutusu üzerinde bulunan telefon numarası ve e-posta adresinin izini süren polis, Ruhşen Mahmutoğlu’na ulaştı. Ankesörlü telefon kullanan Uçmak’ın yakalanmadan önce Mahmutoğlu’na ulaşmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Mahmutoğlu’nun KCK içinde faaliyet yürüttüğü ve BDP Parti Meclisi asil üyesi olduğu ortaya çıktı. Irak-Erbil’de BDP İrtibat Bürosu kurmakla görevlendirildiği öğrenilen Mahmutoğlu’nun İstanbul Barosu’na bağlı avukat olduğu anlaşıldı. Mahmutoğlu’na gelen e-posta içeriğinde; “Çok sıkıştık, üzerimizdeler. Çıkmamız Lazım. Bitiremeyeceğiz Arkadaşa ulaştır” mesajı yer alıyordu. Kuzey Irak’tan gönderilen bir başka e-postada ise “Silivri partide Nihat ark. Yarım kalan işi halletsin. Hocanın selamıyla git. 96…..34 numaradan ulaş konuşmasın, AKPye yaklaşması partiyi sıkıntıya soktu, AKP işbirlikçilerini cesaretlendirdi, bu ihanettir. Kolay gelsin” yazılıydı.

Soruşturmada Silivri BDP’de faaliyet yürüten Nihat Şimşek’e ulaşıldı. Çözülen şifrelerden Şimşek’in ikinci bir eylem için hazır bekletildiği öne sürülüyor. Şimşek’te Tatlıses’in tedavi gördüğü hastaneye ait kroki ile kendisinin kırsalda çekilmiş fotoğrafları ile eylemde kullanacağı 2 adet elektrikli infilak kapsülü ele geçirildiği öne sürüldü. Şimşek’te ele geçirilen bazı notlar ise şöyle:

“Acıbadem hastanesi yoğun bakım bölümünde yatıyor. Yoğun bakımın kapısında polis beklemiyor, hastane önünde ziyarete gelenlerin yoğunluğu var. Yarım kalan işi tamamlayın, konuşmasın.” Mahmutoğlu ve Şimşek önceki gün tutuklanmıştı.