@ismailsaymaz

Tatlıses'in vurulmasını PKK'ya bağlayan delil böyle bulunmuş!

Tatlıses'in vurulmasını PKK'ya bağlayan delil böyle bulunmuş!
Tatlıses'in vurulmasını PKK'ya bağlayan delil böyle bulunmuş!

Abdullah Uçmak'ın evinde yapılan aramada deliller numaralandırılmış.

İbrahim Tatlıses'in vurulması ilgili soruşturmada Abdullah Uçmak'ın evinde yapılan aramanın kaydı çıktı: Amir 'Bir not, bir numara' diyor, memur buluyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Türkücü İbrahim Tatlıses'in iki yıl önce Abdullah Uçmak ve adamları tarafından vurulması sonra bu saldırının PKK tarafından azmettirildiği savıyla dava açılmıştı. Bu iddiaya kanıt olarak, bir Türk milliyetçisi olan Uçmak'ın evinde yapılan aramada bulunan "bir ilaç küpürü üzerindeki iki telefon numarası ve e-mail adresi" gösterilmişti. Zira küpürdeki iki numara ve e-mail hesabı, Uçmak'la hiç tanışmayan BDP Erbil Temsilcisi Avukat Ruhşen Mahmutoğlu'na aitti. Radikal, işte o aramanın görüntülerini buldu. Görüntü kaydına göre; aramaya amirlik eden komiser odaya girildiği andan itibaren defalarca "Ceplere iyi bakın, not, telelefon, her şey çıkabilir" diyor. Dördüncü dakikanın sonunda, Uçmak'a ait ceketin cebinden "delil" sayılan küpür çıkıyor.  Komiserin "Şu not kağıdı önemli" dediği küpür, Uçmak ve Mahmutoğlu tarafından reddedilse de iddianamede Mahmutoğlu'nun Uçmak'ı azmettirmesinin delili kabul edildi. Fakat küpür ve üzerindeki "numara" karar aşamasına gelen yargılamada itibar görmedi. Mahmutoğlu, 13 ay boyunca cezaevinde yattığıyla kaldı.

 

BİR NOT ÇIKABİLİR DEDİ, ÇIKTI


Radikal'in ele geçirdiği kamera kaydına göre evdeki arama 16 Mart 2011'de saat 16.30'da başlıyor. Bir komiser ve dört polisten oluşan grup, 16.55'te yatak odasına giriyor. Komiser odaya girince "Dolaptaki eşyaların cepleri, astarları, hepsine bakacaksınız. Önce eşyalardan başlıyorsunuz. Ceketleri çıkarıyorsunuz arkadaşlar, içinde herhangi bir not... diye talimat veriyor. Bunun üzerine dört polis gardıroptaki giysileri ve eşyaları çıkarıp aramaya başlıyor. Bu arada komiser, "Ceplerine çok dikkatli bakın" diye uyarıyor. Sonra, bakılmış eşyaların bir kenarda toplanmasını isteyerek, "İyice silkeleyin, resmi mesim, her şey çıkabilir" diyor. Ardından polisleri durdurup "Bir dakika, yavaş yavaş... Arkadaşlar, aman, bakın, dikkatli bakın. Bir telefon, bir numara, bir resim..." diye konuşuyor. Komiser saat 16.58'de "Gömleklerin cebine bakalım arkadaşlar, her birinin cebine bakın, iyice bakın" diyor.

Hemen sonra gardırobun sol gözü açılıyor. Komiser "Takımı çıkar, tek tek ara. Evet, dikkatlice bakın ceplerine, aman" diyor. Bu arada saat 16.59'da bir polis, iki ceketin birinin iç cebinde bir ilaç kutusu küpürü buluyor. Küpürde iki telefon numarası yazıyor. Sonra komiserine gösteriyor. Aralarında şu diyalog yaşanıyor:

Komiser: Ne?
Polis: Telefon numarası var iki tane.
K: Nereden çıktı?
P: (Ceketin iç cebini göstererek) Şu cebinden çıktı.
K: Göster onu kameraya. Oradan mı çıktı?
P: (Gösteriyor) Evet.
M: Tamam onu kenara koy, onu alacağız
Bunun üzerine polis, notu yatağın üzerine bırakıyor. Komiser saat 17.00'de 'Gökhan' adlı polis memuruna, "Şu not kağıdı bak, önemli Gökhan, şu not kağıdı önemli" diyor. Gökhan da "Tamam abi" diyor. Ve odadaki arama, 17.03'te bitiyor.BDP ERBİL TEMSİLCİSİYDİ, AZMETTİRİCİ İLAN EDİLDİ


Türkücü İbrahim Tatlıses, 13 Mart 2011'de saat 24.00'te silahlı saldırıya uğradı. Her köşe başında aranan azmettirici Uçmak ve adamları aslında polis tarafından saldırıdan üç ay önce "her an suç işleyebileceği" için dinlemeye almıştı. Bu süreçte keşfe çıktığı halde fark edilemedi. Hatta saldırı akşamı, dinlenen telefonuyla suç ortağını arayıp "İbo Şov'un bitip bitmediğini sorması" bile polis tarafından bir gün sonra fark edildi. Ve 16 Mart'ta, evinin bulunduğu Pendik'te yakalandı. O gözaltına alınırken, bir grup polis arama yapmak üzere Uçmak'ın Pendik Ballıca köyü yolu üzerindeki evine yöneldi.

Bu arada, şehrin Avrupa yakasında bir başka sıradışı gelişme vardı.  BDP İstanbul il örgütünde oturan Ruhşen Mahmutoğlu'nun cep telefonu saat 15.26 ve 15.27'de iki kez Pendik civarındaki ankesörlü telefonlardan arandı. Mahmutoğlu açtıysa da karşıdan ses gelmedi. Saat 15.42'de e-mail adresine, "Çok sıkıştık, üzerimizdeler. Çıkmamız lazım. Bitiremeyeceğiz. Arkadaşa ulaştır" yazılı e-mail gönderildi.

Saat 17.06'da, geçmişte PKK'nın kullandığı e-mail hesabından, "Silivri'de partide Nihat ark. Yarım kalan işi halletsin, hocanın selamı ile git. AKP 'ye yaklaşması partiyi sıkıntıya soktu. AKP iş birlikçilerini cesaretlendirdi. Bu halkımıza ihanettir" yazılı e-mail daha yollandı. Mahmutoğlu, bu e-maili hiç açmadı, hiç okumadı. Polis, bu e-mail ile, Tatlıses'e yönelik saldırının kastedildiğini ileri sürecekti.

Bu arada, Uçmak'ın evindeki aramada salonda beş, yatak odasında bir olmak üzere, altı kalem delile el kondu. Yatak odasında "çıkan" delil, üzerinde Mahmutoğlu'nun iki cep telefonu numarası ve e-mail adresinin bulunduğu ilaç küpürüydü. Uçmak, "Küpür parçası hariç diğer malzemeler bana aittir. Küpürün kimler tarafından konmuş olabileceğini bilmiyorum" dedi. Mahmutoğlu da "Evindeki aramada mail adresimin nasıl çıktığını bilmiyorum" dedi. Mahmutoğlu tutuklanırken; iddianameye göre bu saldırı, PKK tarafından azmettirilmişti. Emir de iddiaya göre, Mahmutoğlu tarafından Uçmak'a verilmişti.
İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın 20 Nisan 2012'de görülen ikinci celsesinde, aramanın görüntüleri izletildi. Mahkeme, "ceketin cebinden çıkan numaraya" inanmayıp Mahmutoğlu'nu tahliye etti. Savcılık da mütalaasında, "Saldırının PKK ile bağının belirlenemediğini" ifade etti. Karar duruşması 15 Mart 2013'e bırakıldı.

Üç yıl öncesine kadar Erbil-Diyarbakır-İstanbul hattında önemli bir diplomasinin göbeğinde yer alan Mahmutoğlu, bu davada yargılanmasını
12 Haziran 2011'deki genel seçimlerden önce BDP'ye yönelik bir hamle olarak değerlendirerek, "Seçim öncesi gayet güzel bir gündem yarattı.
Çünkü benim pozisyonum, Kürtler arasında birliği temsil ediyordu.  Kürtlerin sevdiği bir sanatçıyı vurduran kişi haline getirildim.  Verilen mesaj buydu" diyor.


  http://www.radikal.com.tr/112373611237369

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haberi okumayanlara ne demeli - ASoylu

  Yorumcunun biri ya haberi okumadi yada israrla devletin ilk donemde verdigi propagandayi yaymaya calisiyor. Haberi okumus olsaydi nasil bir tezgah kuruldugunu gorurdu. Ibrahim Tatlises hayatini yitirmis olsaydi, bu en cok kimin isine yarardi ona bakmak bile yetiyor anlamaya.. Secim oncesi yapilan propagandalri daha dun gibi hatirliyoruz..

  İbrahim Tatlıses'e neden suikast düzenlendi? - m3kb

  Ben daha önceki yorumumda İbrahim Tatlıses'e düzenlenen suikastın arkasında PKK'nin parmağının olduğunu söylemiştim. Kimse bana inanmamıştı. Hatta Selahattin Demirtaş bu suikastın arkasında derin devletin olduğunu söylüyordu. Fakat Selahattin Demirtaş'ın görüşü bana göre çürütülmüştür. Artık Selahattin Demirtaş'ın Ruhşen Mahmutoğlu ile ilgili olarak bir açıklamada bulunması gerekir. Bana göre İbrahim Tatlıses'e karşı bu suikastın düzenlenmesinin nedeni şuydu: İbrahim Tatlıses 2011 Genel Seçimlerinde AK Partiden Milletvekili adayı olmak istiyordu. Bu durum birilerinin işine gelmiyordu. Hatta İbrahim Tatlıses Beyaz Show'a katıldığı zaman programa telefon bağlantısı ile katılan bir seyirci İbrahim Tatlıses'e şu soruyu sormuştu "seçimlerde aday olmaya düşünüyor musunuz?" İbrahim Tatlıses'in cevabı şuydu "bu seçimlerde iktidardan aday olmayı düşünüyorum" yani İbrahim Tatlıses'in iktidar derken kastettiği şey AK Partidir. Yani İbrahim Tatlıses'e bu suikast bunun için düzenlendi. Nasıl ki Ogün Samast Hrant Dink suikastında kullanıldıysa, aynı şekilde Abdullah Uçmak'ta PKK tarafından kullanılmıştır.

  geciken haber.. - ararat78

  bir garip ve geciken bir haber,illede birilerinin canini yaktiktan sonrami cikiyo ortaya gercekler.polis kimin yaptigini bile bile baskalarinin canini yakmis.uzulerek soyluyorum ama turkiyede oyle bir toplum ve oyle bir media olusturulmuski,kor,sagir ve adaletsiz.polis ne derse odur baska hic birseyi sorgulama, gozlerini acma, kulagini tika ve yureginin sesini bastiran bir seyy...

  Kıytırık deliller, hayat söndürüyor. - 3039

  O ceplere özellikle baktıran amir efendi sonunda aradığını bulmuş. Zaten o notu aramaya gittiği her halinden belli. Muhtemelen kendi arkadaşı koymuş, arkasından o da bir sürü polisle, kameralar eşliğinde, güya suç delilini ispata gidiyor. Mahkeme bu numarayı yutmamış ama adam boş yere o kadar yattığı ile kalmış. Bu ülke cezaevlerinde böyle kıytırık delille kaç kişi yatıyor, varın siz hesaplayın.

  PKK - fonksiyonel

  PKK, sivil toplum kuruluşu mu ki! Vizyonunu, "İnsanı yaşat ki, insanlık yaşasın" felsefesinden mi alıyor. Bir yığın insanı öldüren bir grup. Çocuğundan yaşlısına, savcısından kadınına. Askerinden din adamına kadar öldüren bir zihniyetten bahsediyoruz. Tatlıses'e mi merhamet göstermesini bekliyorsunuz. Misyonunu fukaraya iş ve aş sağlamaya mı adamış. Evet iş makinelerini yakarak, iş alanlarını tartaklayarak bunu gerçekleştiriyor. Eğitime maddi/manevi destek verdiğini de unutmayalım bu şanlı örgütün. Öğretmen öldürerek, en merhametli olarak ta öğretmeni kaçırarak misyonunu taçlandırıyor. Bölgeye lojistik destek uyuşturucu ve kara parayı da ekle. Al sana UNESCO, al sana UNICEF.

  Helen oyun - aliselvi

  Bu nasil baslik böyle, halen olayi bir nevide olsa pkknin üzerine yikma derdindeler. Ilk günden beri belliyidi bu olayin PKk ile bir alakasi olmadigi ama her zaman oldugu gibi gizli gazetecilerimiz ayni saniyede kimin vurdugunu kimin azmettirigini bulmustu. Ülkede ne olursa olsun herseyi Pkk den bilen mantik olusmus bir sefer. Camur at izi kalsin oh ne ala

  haberin ana sayfadaki başlığı - Anzore

  Haberin ana sayfada manşetten verilen başlığı haberin içeriğini doğru şekilde yansıtmıyor. Sadece manşete bakıp haber sayfasını açmayacak tembel okuyucunun başlığı okuduktan sonra aklında kalacak olan izlenim, "Hmm, demek Tatlıses'i PKK vurdurmuş" olacaktır. Düzeltilmesi yerinde olur.