Tavşancıl kazasında TCDD 8'de 2 kusurlu

11 Ağustos'ta meydana gelen tren kazasına ilişkin bilirkişi incelemesinde, makinistler 8'de 4 ve 8'de 2, TCDD ise 8'de 2 kusurlu bulundu.

İzmit Gebze'ye bağlı Tavşancıl beldesinde 11 Ağustos Çarşamba günü meydana gelen tren kazasına ilişkin bilirkişi incelemesinde, makinistler 8'de 4 ve 8'de 2, TCDD ise 8'de 2 kusurlu bulundu.
İTÜ Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Nevzat Eselcan ve İTÜ Elektrik Mühendisliği'nden Letin Yazgı'dan oluşan bilirkişi heyetinin, sekiz kişinin ölümü, 88 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Tavşancıl kazasına ilişkin raporu açıklandı. Rapora göre, Başkent Ekspresi'nin makinisti Hasan Yücedağ, Hereke'yi geçtikten sonra Tavşancıl'a ulaşmadan 1.5 kilometre uzaklıktaki sarı ikaz ışığını görmedi. Başkent Ekspresi normal kriterler üzerinden azami 110 kilometre hız yapması gereken bölgede, rapora göre saatte 100 kilometre hızla gidiyordu. Ancak ekspresin hızının sarı ışıktan sonra 60 kilometreye inmesi gerekliydi. Ekspres 1.5 kilometre geride sarı ışık ikazına da uymadı, hızını 60 kilometreye düşürmedi. Tavşancıl tren istasyonuna 500 metre mesafedeki kırmızı ışığı ise görmüş olsa bile 100 kilometre hızdan dolayı duramadı. Çünkü frene basıldıktan sonra sistemin faaliyete geçmesi 3 saniyeyi buluyordu.
Raporda, kaza 'ışık ihlali' olarak tanımlandı ve tutuklu yargılanan Başkent Ekspresi Makinisti Hasan Yücedağ 8'de 4 oranında kusurlu bulundu. Kazada ölen makinist Soner Gürkan, yardımcı makinistlik görevini yapmaması nedeniyle 8'de 2 kusurlu görüldü. TCDD ise lokomotifte ATS sisteminin olmamasından dolayı 8'de 2 oranında kusurlu görüldü.