Tavşansız Tavşan adası

Tavşansız Tavşan adası
Tavşansız Tavşan adası

Gümüşlük?ten sığ su üzerinde yürüyerek ulaşılan adayı ölü tavşanlar yüzünden ağır bir koku sardı. Belediye harekete geçti. FOTOGRAFlar: YAŞAR ANTER / DHA

Gümüşlük'teki ünlü Tavşan Adası'na çıkan başı boş köpekler adadaki yüzlerce tavşanı öldürdü
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği Bodrum Gümüşlük’teki Tavşan Adası, köpeklerin istilasına uğradı. Suların iyice çekilmesiyle, zaten yürüyerek geçilebilen adaya akın eden köpekler, tavşanlara saldırdı. 100’e yakın tavşan köpekler tarafından parçalanırken, adayı leş kokusu sardı.
M.Ö. 2500 yıllarına ait Myndos kentinin alıntılarını görmek için adaya gelen turistler, kötü koku nedeniyle adayı apar topar terk etti.
Turistlerin havuç ve marulla beslediği tavşanların ölümüne üzülen Scanway Turizm Acentesi rehberi Damien Hoolstern, “Tavşan Adası’nda tur güzergâhındaki en önemli duraklarımızın başında geliyordu. Mutlaka köpeklerin adaya geçmesini engelleyecek tedbir alınması gerekirdi” dedi. 
26 Nisan’da Tavşan Adası’ndaki manzarayı belgeleyen fotoğraf sanatçısı Feray Umut şoke olmuş:
“Bildiğim kadarıyla dünyada yürüyerek geçilebilen tek ada olan bu yer, tavşanlarıyla ünlüydü. Ancak 26 Nisan’da  gittiğimde tam bir şokla karşılaştım. Bütün tavşanlar ölmüş. Korkunç bir koku vardı. Ada köpek doluydu. Gözümün önünde küçük bir tavşanı yakalayıp yediler. Bir sürü turist adaya geçmişti fakat hiçbiri canlı tavşan göremedi.”
Gümüşlük Belediye Başkanı  Mehmet Tire ise olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, zabıta ekiplerini adaya gönderip tavşan leşleriyle başıboş köpekleri toplattıklarını söyledi.