TAYAD: Hukuk linç ediliyor

Bildiri dağıtırlarken linç edilmek istenen Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyeleri, kendileri hakkında 4.5 yıla kadar, linç girişiminde bulunanlara ise 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmasına tepki gösterdi.

TRABZON - Bildiri dağıtırlarken linç edilmek istenen Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyeleri, kendileri hakkında 4.5 yıla kadar, linç girişiminde bulunanlara ise 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmasına tepki gösterdi.
Trabzon'da 6 Nisan'da bildiri dağıtırken toplanan kalabalığın linç girişimine maruz kalan Zeynep Erduğrul, İhsan Özdil, Nurgül Acar, Çetin Güven ve Emre Bakır, İnsan Hakları Derneği'nde dün basın toplantısı düzenledi. Ekmek ve Adalet Dergisi'nin Trabzon Temsilcisi Zeynep Erduğrul, kendileri hakkında 'görevli memura hakaret', 'müessir fiil' ve 'izinsiz gösteri yürüyüşü yapmak' suçlarından 2 yıldan 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle, linç girişiminde bulunanlardan 15'i hakkında ise 'müessir fiil' suçundan 2 aydan 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldığını hatırlattı. Erduğrul şunları söyledi: "Öldürülmek istenen bizdik, buna rağmen tutuklanan da biz olduk. Öldürmeye teşebbüs edenlere 6 ay, öldürülmeye çalışılan bizlere 4.5 yıl hapis istemek hukukun linç edilmesidir. Asıl kışkırtıcılar hakkında soruşturma yapılmadı. Emniyet'e bazılarının ismini dahi vermiştik. Ama bu kişiler de halen bulunmadı."
Erduğrul, gazetecilerden gelen bir soru üzerine, "AİHM'ye başvurumuz söz konusu olamaz. Biz orayı bir hukuk kurumu olarak kabul etmiyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7466837466830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.