Tayfun Talipoğlu: O tweet için tüm hayat kadınlarından özür dilerim

Tayfun Talipoğlu: O tweet için tüm hayat kadınlarından özür dilerim
Tayfun Talipoğlu: O tweet için tüm hayat kadınlarından özür dilerim
Gezi eylemleri sırasında polisin sert müdahalesini twitter'da "Birisinin bu o..çocukluğuna dur demesi lazım" sözleriyle eleştiren Tayfun Talipoğlu, "O tweet için tüm hayat kadınlarından özür diliyorum" dedi.

Talipoğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Gayrettepe yerleşkesinde bulunan Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifade verdi.

"YİNE AYNI ŞEYİ YAPARDIM" 

Emniyet girişinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Talipoğlu, "İfadeye geldim. Twitter hesapları yüzünden kendileri davet ettiler. Bu işten bir şey çıkacağı yok. Çünkü zaten twitter da bir şey yok. Benim polislerle ne derdim olabilir. Ben valisini davet ediyorum, 'Gelin bu işi durdurun' diye. O tweet için tüm hayat kadınlarından özür diliyorum. Tüm annelerden, polis annelerinden özür diliyorum. Çünkü bana, cinsiyetçi ve cinsel içerikli küfür yakışmaz. Ama yine de birileri insanların kafasına, gözüne nişan alarak, gaz bombası atsa insan bir küfür eder, şimdi bireysel bir küfür ararsın orada. Ama anneleri falan hedef almak yakışmadı. Benim tarzım değildi. Ama işte, can havliyle insan onları söyleyebiliyor. Aynı şeylere maruz kalsam yine aynı şeyleri yaparım. Ancak, başka küfür bulurum. Orada dikkat edilirse, O… çocukluğuna diyorum. O… çocukları demiyorum.

Tayfun Talipoğlu'na 'Gezi' soruşturması

"İŞİN İÇİNE ÇOCUK GİRERSE DELİRİYORUM"

Bunu hangi işgüzar O…çocukları olarak yaptı. Bu çocuklara ben ne diyebilirim. Hepsi benim canlarım ciğerlerim. Birisi bunlara 'Saldır' diyor, saldırıyor. 'Vur' diyorlar, vuruyor. Bu çocukların Yozgat Polis Okulu'nda 3 ay önce derslerine gitmiş adamdım. 3 ay sonra buraya geldiler. Ben kafedeydim. Halep Pasajı, Atlas Pasajı'nın bombalandığı gündü. İçeride İngiliz çocuklar filan da vardı, turistler. Çocuklar kusmaya başladılar. İşin içine çocuk girdiği zaman ben deliriyorum arkadaşlar, mesele budur. Küçücük çocukların olduğu yere bunu yaparsanız olmaz. Bu yanlış bir iş. Üzücüdür. Ama kimseyi şahsi hedef almadım. Sadece 'Durdurun bu O… çocukluğunu' yazdım. Ama tekrar tekrar söylüyorum, Sözümün arkasındayım. Birileri yine birilerinin kafasına nişan alarak, bir şey atıyorsa bunu söylerim. Nasıl polis, kendisine taş gelince küfredebiliyorsa, insanlar da küfreder ama küfrün niteliği yanlıştı" diye konuştu.

Attığı 8 ayrı tweet sorulan Talipoğlu, yaklaşık 1 saat süren ifadenin ardından emniyetten ayrıldı.

DHA - Mehmet AKTARAN


  http://www.radikal.com.tr/1142839114283914

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SN TALİPOĞLU'NA YAKIŞMADI - Germiyen

  Onun seviyesinde birine yakışmayacak bir küfür. Sende mi Talipoğlu?

  oran orantı - acipayamli2

  küfür ağızdan kaçabilir ama kendisinin ağzı o tvden tanıdığımız naif adamla ilgisiz tweetterda. tam bir sokakta önüne mikrofon tutulan adam tarzında konuşuyor. samimiyeti buysa böyle devam etsin. zaten bu saatten sonra tayfun talipoğlu anca şahan skeçleriyle hatırlanacak.

  Küfür üzerine - Pe@ce

  O... çocuğu/çocukluğu gerçekten de cinsiyetçi, bu bakımdan da tüm hayat kadınlarını ve de özellikle onların evlatlarını son derece rencide edici bir küfür. Öte yandan söyleniş tarzı ve Türkiye'deki toplumsal değerler göz önüne alındığında son derece ağır olması bakımından da yerine başka bir şey ifade edilememekte ya da edilse bile işin içine yine zavallı anneler girmekte. Yani hem annelerimizi, hem hayat kadınlarını hem de biricik evlatlarımızı işin içine katmadan, ama insanların kafasın gaz kapsülü atanın hakedeceği ağırlıkta bir küfür ikame etmemiz kaçınılmaz olmuştur. Elbette ki küfür etmek çok da tercih ve tasvip edilen bir davranış değildir; ama birisi sizin kafanızı kasıtlı olarak kırmaya, hayatı size ve yakınınızdakilere zindan etmeye teşebbüs ediyorsa herhalde kendisine plaket verecek haliniz de yok!

  can havliyle edilen sözler - maviportakal1

  tayfun bey bu zamana kadar hiç bir şekilde bu tarz konuşmaları söylemleri olmamış önemli bir sanatçımız.Yapmış olduğu bu açıklamada can havliyle sinirden üzüntüden yapılmış bir açıklama olarak görüyorum ki keza kendisi bu O....çocukluğuna demiştir o twitinde yani orada çalışan polis memuruna bir hakarette bulunmuyor.yapılan davranış şekline hakaret ediyor.Hernekadar durum böyle olsa dahi hoş bir kelime olmaması itibariyle yapmış olduğu özür açıklaması samimi olarak görüyorum

  Babanız zurna çalar mıydı? - guru

  Tam da Gezi hareketinin yek vücüt bir harekete dönüşemeyeceğinin göstergesidir seçilen bu ayrımcı küfür üzerine onca yorum ve tartışma. Düşünün kü kafasına gaz bobası yiyen iki insan biri diyerine seçtiği küfür yüzünden eleştiri de bulunuyor. Bu arada yaşama hakkını doğrudan hedef alan polis şiddeti alabildiğine sürüyor ve bu iki arkadaş hala gaz bombası yemeye devam ediyor. Aslında büyük ölçüde sanal alemde örgütelenen bu direnişin bir siaysi toplumsal diyalektiğe dönüşmesinin ne kadar da imkansız olduğunu gösteriyor. Hiç sevmediğim bir aşağılama türü olan "Bırakın şu entelliği!" lafı tamda bu bağlam dışı tartışmayı ne güzel tarif ediyor. Sanal aktivizmin kendine içkin barındırdığı bu miyopluk ve bir tür ahmaklık durumunu görmemek imkansız. Küfüre takılmak Münasebetsiz Mehemet Efendi'nin padiaşaha "Babanız zurna çalar mıydı?" diye sorması gibi bir durum.

  Çocuğun günahı ne?... - serseriser

  O..... Çocuğu dünyanın en dangalakça küfürüdür... Birincisi, hayat kadınını mutlaka kötü bir insan olarak görmek yanlıştır... İkincisi ise, bir insanın annesi toplumun reddettiği, aşağıladığı, küçümsediği bir hayat kadını olabilir... Bu durum çocuğun seçimi değildir... Bu hayat kadınının çocuğu diğer insanlara göre toplumdan dışlanarak daha şanssız ve kötü şartlarda büyür, yetişir... Buna rağmen diğerlerinden aşağı kalmıyor ve ayakta kalmayı başarabiliyorsa, kendine bu küfrü edenlerden daha üstündür... (Bu yorum millete zulmeden zalim polisleri savunmak için değildir)...

  kişiyi değil olayı eleştirmek/ yorumlamak - özgür dalga

  bu habere yorum yapan saygıdeğer okuyucular, eğer tayfun talipoğlu'nun ifadeye çağrılması, emniyetin ve hükümetin bu olaydaki tutumu gibi konuları yorumlamak istiyorsanız bu haberin arasında da bağlantısı verilen diğer habere yorum yapmanızın daha doğru olacağını düşünüyorum. eğer bu "özür açıklaması" haberinden söz ediyorsak; konu tayfun talipoğlu'nun nerede durduğu, neden ifadeye çağrıldığı değildir. cinsiyetçilik, ayrımcılık kabul edilemez olgulardır. küfürler de bu olguların, insanların bir an önce kendini ifade yöntemlerinden çıkarması gereken birer parçasıdır ve buna her yerde, kendi içimizde de, karşı durabilmeliyiz. Pek tabi söz konusu direnişimiz, özgürlük ve adalet arayışımızsa hep birlikte buradayız!