Tayfun'dan bahseden yok

En büyük hayali
Tayfun Arıcı Galatasaraylı. Gerçi maddi durumları iyi olmadığı için Ali Sami Yen Stadı'na hiç gidememişti ama babasıyla birlikte hep bunun planını yapıyordu. Fenerbahçe-Galatasaray maçının olduğu gün bir yakınlarının evine misafirliğe gitmişlerdi.
Kurşun başına geldi
Maç bitip de Fenerbahçe şampiyonluğunu ilan edince Tayfun rakiplerinin şampiyonluk keyfine tanık olmak için balkona çıktı. Bu sırada bir magandanın silahından çıkan kurşun Tayfun'un başına isabet etti. Arıcı ailesi bir haftadır ölümle savaşan çocuklarının sağlığı için dua ediyor.
Vuran belli değil
Tayfun'un babası anlatıyor: Hastaneye borcum 10 bin YTL'yi geçti. Borç alarak ilaç masraflarını ödemeye çalışıyorum. Bugüne kadar hiçbir spor kulübünden kimse telefon açıp da bir geçmiş olsun bile demedi. Oğlumu vuran kişi de hâlâ yakalanmadı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Süper Lig 2004-2005 sezonu sona erdi. Transfer haberleri gazete sayfalarını, televizyon ekranlarını dolduracak. 'Milyonlarca dolar'lık transfer bedelleri konuşulacak. Futbolcuların pahalı otomobilleri, güzel sevgilileri, tatilleri haber olacak. Süper Lig şampiyonunu belirleyen Fenerbahçe-Galatasaray maçından beri, beyninde bir kurşunla yatan 15 yaşındaki Tayfun Arıcı için ise belki de değişen tek şey, hiç bir sosyal güvencesi olmayan ailesinin hastane ve eczanede biriktikçe biriken borcu olacak.
Güngören'de bir ev
Arıcı ailesi, çevrelerinde neşeleriyle tanınıyordu. Evlerinden kahkaha, yüzlerinden gülümseme eksik olmadığı için çevrelerinde şaka konusu bile olmuşlardı. Baba Yaşar Arıcı, 15'inde geldiği İstanbul'da tabelacılığı meslek edinmiş. Eşi 36 yaşındaki Mukaddes Arıcı, üç çocuğunun üzerine titreyen bir ev kadını. Çocukların en büyüğü 15 yaşındaki Tayfun. Kadircan 10, Feyzanur ise beş yaşında. En büyük yatırımları, dişten tırnaktan artırıp üste borç alarak aldıkları Güngören'de küçük bir ev. Ama borç biraz bunaltmıştı.
Yaşar Arıcı, futbolu çok seviyordu. Tayfun'a da sevdirmiş. Paraları olmadığı için Galatasaray maçlarına gidemeseler de Güngören'deki statta amatör lig maçlarını hiç kaçırmazlardı. Baba-oğul birlikte bir gün Galatasaray'ı Ali Sami Yen'de izleme planları yaparken balkona da Galatasaray bayrağı asmışlardı. Tayfun, derslerinde başarılıydı. Liselere Giriş Sınavı'na hazırlanıyordu. Dershaneye gidecek paraları yoktu ama hevesliydi. Mahalledeki üniversiteli gençler ona ders veriyordu.
'Bana ne oldu?'
Arıcı ailesi 22 Mayıs 2005 Pazar günü, 600 metre uzakta oturan bir arkadaşlarına gitti. Evde şifreli kanal vardı, maçı birlikte izlediler. Maçın sona ermesi ile birlikte İstanbul'un her yerinde olduğu gibi, silah sesleri yükselmeye başladı. Çünkü Fenerbahçe, Galatasaray'ı yenmiş ve şampiyonluğunu ilan etmişti. Kornalara basarak, sarı lacivert bayraklar sallayarak arka sokaklardan geçiyorlardı. Çocuklar balkona çıktı.
Silah seslerinden korkan anne Mukaddes Arıcı, çocuklara içeri girmeleri için seslenirken çok yakında bir silah patlama sesi duyuldu. Küçük Feyzanur, korku dolu yüzü ile odaya girdi. Sadece "Ağabeyime bir şey oldu" diyebildi. Başından vurulan Tayfun, balkonda kanlar içinde yatıyordu. Babasına, "Bana ne oldu?" diye sordu. Gözleri kapandı. Onu vuran silahı ateşleyen ise kalabalık içinde şarkılar söyleyip, tezahüratlar yaparak uzaklaşıyordu.
Gözlerini araladı...
Tayfun'u önce Özel Güngören Hastanesi'ne götürdüler, oradan Çapa Tıp Fakültesi'ne. Arıcı ailesi, bir haftadır Genel Cerrahi Bölümü'nün önünde bekliyor. Eski neşeli günlerinden çok uzaklar. Yoğun bakımdaki Tayfun için dua ediyorlar. Öğleni korku içinde bekliyorlar. Çünkü günde bir kez doktorlar, yanına çağırıp bilgi veriyor. Tayfun, yapay solunum cihazına bağlı, şuuru kapalı. Gözünün üzerinden giren kurşun beyninde duruyor, doktorlar çok riskli olduğu için kurşunu çıkaramıyor. İlaçlarını azaltarak yavaş yavaş uyanmasını bekliyorlar. Aileye umut vermiyorlar. Arıcı çifti Tayfun'un yanına günde sadece bir kez kısa bir süre girebiliyor. Tayfun direniyor, önceki gün çok kısa süre gözlerini açtı, yengesinin elini hafifçe tutabildi. Dün de gözlerini aradı, 'anne' dedi. Ama hayati tehlike devam ediyor.
Borç 10 bin YTL'yi aştı
Tedavi masraflarını karşılayabilecek paraları ve hiçbir sosyal güvenceleri yok. Acılarının yanında masrafları nasıl karşılayacaklarını düşünüyorlar. Yaşar Arıcı, emekli olabilmek için 'isteğe bağlı sigorta' yaptırmış. Bu, sağlık masraflarını karşılamıyor. Hastanede geçen her gün 700 YTL olarak borç hanelerine yazıldı. Ayrıca günde 350 YTL ile 900 YTL arasında değişen ilaç masrafı var. Eczaneye borçlanıyorlar. Toplam borçları şimdiden 10 bin YTL'yi aştı.
Baba Arıcı sadece oğlu Tayfun değil, çocuğu olan herkesin adına soruyor: "Sadece birkaç saniye balkona çıktılar. Bir insan bunu nasıl yapabilir? Hep bunu düşünüyorum. Bir insana, çocuğa gelebileceğini bile bile nasıl tetiği çeker? Böyle sevinilmez. Tayfun da futbolu çok seviyordu. Onu vuranı gören varsa lütfen haber versin. Böyle insanlar cezasız kalmamalı ki başka çocukların canı yanmasın. Artık sokaklarda silahların patlamasına izin verilmesin."
Yaşar Arıcı bir yandan dua ederken bir yandan tedavi parasını düşünmek zorunda: "Borcumuz, 10 milyarı geçti. Bir arkadaştan borç alarak 2 milyarını ödeyebildim. Doktorlar tedavinin çok uzun süreceğini söylüyor. Bir yandan acı çekerken bir yandan ço-cuğumuzun sağlığı için gerekli parayı bulma telaşını yaşıyoruz. Ama bugüne kadar hiçbir spor kulübünün yöneticisi kapımızı çalmadı. 'Bir geçmiş olsun' bile demediler." Amca Recep Arıcı ise "Ben çocuğun hastanede olduğunu öğrenip gelirken insanlar arabaları ile yol kapatıp silah sıkıyordu. Fenerbahçe'yi, Galatasaray'ı yardım etmeleri için aradık. Yanıt vermediler. Kulüplerden destek bekliyoruz" diye konuştu.Hatırlıyor musunuz?
Haziran 2002: A Milli Futbol Takımı'nın, Dünya Kupası karşılaşmasında Çin'i yenerek ikinci tura yükselmesinin ardından sevinç gösterilerinde sekiz kişi yaralandı.
Mayıs 2004: İstanbul Avcılar'da Fenerbahçe'nin şampiyonluğunu kutlayan bir kişinin silahından çıkan kurşun, 12 yaşındaki Aslıcan Renklikurt'un başına isabet etti. İlköğretim öğrencisi Renklikurt öldü.
22 Mayıs 2005: Fenerbahçe'nin şampiyonluk kutlamalarında Tayfun
Arıcı'nın yanı sıra Ümraniye'de 13 yaşındaki İsmail Yılmaz, evinin balkonunda göğsüne gelen kurşunla yaralandı. Kutlamalar sırasında Taksim'de 36 yaşındaki Ünal Kantar omuzundan, Prestij, Adres, Yesport, Exposit markalarının sahibi işadamı Mehmet Aslandağ ise Antalya'da ensesinden vuruldu. Yaşamını yitiren Aslandağ, önceki gün memleketi Kayseri'de toprağa verildi.


    http://www.radikal.com.tr/7476007476000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.