Tayinleri çıktı ama Tunceli'den ayrılamadan şehit oldular

PKK'lıların Tunceli'de uzaktan kumandalı mayını patlatmaları sonucu şehit olan üç askerin de tayinlerinin çıktığı öğrenildi.

ELAZIĞ / İSTANBUL - PKK'lıların Tunceli'de uzaktan kumandalı mayını patlatmaları sonucu şehit olan üç askerin de tayinlerinin çıktığı öğrenildi.
Astsubay Üstçavuş Atilla Şener ve Uzman Çavuş İsmail Dursun için Elazığ Askeri Hastanesi'nde tören düzenlendi. Uzman Çavuş Ümit Eker'in cenazesi
otopsi tamamlanmadığı için törene yetiştirilemedi. Törenden sonra Attila Şener'in cenazesi Isparta'ya, İsmail Dursun'un cenazesiyse Yozgat'a gönderildi.
Cenazeyi eşi taşıdı
Şener'in Isparta Gelendost'a getirilen tabutunu bu yıl 25 Ocak'ta evlendiği Ankara'daki Jandarma Astsubay Okulu öğrencisi Ayşegül Şener de omuzladı. Şehit Şener'in tayininin Antalya'ya çıktığı, ağustos ayı başında burada göreve başlayacağı öğrenildi. Şener Antalya'ya geldikten sonra eşi Ayşegül Şener'le düğün yapmayı planlıyordu.
40 yaşındaki şehit olan Uzman Çavuş İsmail Dursun'un da Kastamonu'ya tayini çıktığı, geçici görevle Tunceli'de bulunduğu öğrenildi. Evli ve iki çocuk babası İsmail Dursun'un babası Osman ve annesi Hikmet Dursun, acı haberi yakınlarının sünnet düğünü için gittikleri Ankara'da aldı. Dursun çifti, haber üzerine Yozgat'a döndü. Dursun'un cenazesi yaklaşık
5 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.
33 yaşında şehit olan Ümit Eker'in babası Kamil Eker, cenaze için oturduğu Gebze'den memleketi Samsun'un Kavak ilçesine gitti. Eker, oğluyla iki gün önce telefonla konuştuğunu belirterek "Şehit olacağını biliyordu" dedi. Oğlunun asıl birliğinden gecici olarak Tunceli'ye gittiğini belirten Kamil Eker, "Tayini İzmir'e çıkmıştı. Ancak seçimler nedeniyle tayinlerin durdurulması yüzünden gidememişti" dedi.
Altı ayda 116 PKK'lı
Bu arada PKK'ya yönelik operasyonlar sürüyor. İstanbul'da bombalı eylem hazırlığı içerisinde bulundukları öne sürülen Mehmet Ali D., Serdar Ö. ve Beyaz Y. gözaltına alındı. Kadıköy ve Zeytinburnu'nda banka şubelerinde bulunan şüpheli paketlerden iki ayrı patlayıcı düzeneği çıktı. Bombalar etkisiz hale getirildi. Terörle mücadele kapsamında 2007 yılının ilk altı ayındaki çatışmalarda 116 PKK'lı öldürüldü. 89 PKK'lı sağ olarak ele geçirilirken 54'ü de güvenlik güçlerine teslim oldu. (dha, aa)