Taylan K. savcılığın itirazı üzerine tutuklandı

Taylan K. savcılığın itirazı üzerine tutuklandı
Taylan K. savcılığın itirazı üzerine tutuklandı
Redhack soruşturması kapsamında hakimlik sorgusunun ardından serbest bırakılan ve 'Manyak' rumuzlu kişi olduğu öne sürülen şüphelilerden Taylan K, savcılığın itirazı üzerine tutuklandı. Avukatlar tutuklama kararına itiraz etti.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARARedhack soruşturması kapsamında geçen hafta gözaltına alınan 14 şüpheli savcılık ve hakimlik sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Ancak soruşturmayı sürdüren savcılık aralarında Taylan K.’nın da bulunduğu 5 kişi için verilen serbest bırakılma kararına itiraz etti.

İtiraz üzerine tutuklandı
Savcılığın itirazını değerlendirilen TMK 10. Madde ile görevli 3 Nolu hakimlik “Manyak” rumuzlu olduğu öne sürülen Taylan K, “hakkında kuvvetli suç şüphesi”, “kaçma şüphesinin” bulunduğu ve “hakkında verilen adli kontrol kararının yetersiz” olduğu gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.

Yol tutuklaması verildi Bu karar nedeniyle İstanbul ’da bulunan Taylan K, hakkında yol tutuklama kararı alındı. Taylan K, Ankara’ya getirilerek verilen karar yüzüne okunduktan sonra Ankara’da cezaevine konulacak.

Siber polisin kanıtı: Fransa
Avukatlar, Taylan K,’nın tutuklanmasına itiraz etti. Verilen itiraz dilekçesinde şöyle denildi:

“Müvekkil Fransa’da yaşamakta olup bu durum siber polis açısından en önemli delil olarak kayıtlara geçmiştir. Çünkü; Redhack’in lideri olarak gördükleri Manyak rumuzlu kişinin Fransa’da olduğunu tespit etmişlerdir. Fransa’da yaşayan, TC uyruklu ve bilgisayar kullanan herkes siber polise göre şüpheli hale gelmiştir. Barış Atay’ın ses benzerliğinden alınmasını da anlatırsak bu dosyanın ciddiyetten uzak olduğu ve mantık sınırlarını zorladığı aşikardır.”
Reyhanlı belgeleri
Taylan K, hakkındaki suçlamanın sadece “Bilişim sistemine girme” olduğu hatırlatılan dilekçede “Dosya içerisinde var olan iddiaların biri Reyhanlı belgesinin ifşası diğeri ise Bolu Jandarma komutanlığının sistemlerine girilmesidir. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Reyhanlı belgelerinin istihbarat bilgi notu olduğunu söylemiş ve devletin güvenliğini etkileyen bir belge olmadığını söylemiştir” denildi. 

'Manyak’ ben değilim'

Taylan K, hakimlik sorgusunda “Manyak rumuzunu kullanan kişi ben değilim. Twitter hesabım yok. İşlettiğim restorantın twitter hesamınad Redhack’ın twitlerine bakıyorum. Bilgisayar kullanmam düzeyim orta düzeydedir. Manyak logosunu kullanan şahısla ilişkilendirmem doğru değildir” demişti.