Taylan Özgür kimdir?

Taylan Özgür kimdir?
Taylan Özgür kimdir?
23 Eylül 1969 yılında hayatını kaybeden Taylan Özgür kimdir? Taylan Özgür'ün ölümünden sorumlu olan kişi tespit edilebilmiş midir?

1948 doğumlu Mustafa Taylan Özgür, ODTÜ'de öğrencilik hayatını sürdürdüğü sırada Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu'na kurucu olarak katılmıştır. 1968 öğrenci hareketi liderleri arasında olan Taylan Özgür, İstanbul Üniversitesi'nde katıldığı Öğrenci Birliği Kongresi sırasında emniyet güçlerinin gerçekleştirdiği baskında hayatını kaybetmiştir.

Beyazıt Meydanı'nda gerçekleşen bu faili meçhul cinayetle hayatını kaybeden Taylan Özgür'ün öldürülmesinden kimin sorumlu olduğu hala tespit edilememiştir.

Bu konuyla ilgili olarak çeşitli gazeteci ve araştırmacıların yaptığı araştırmalar isim verilmeden belli odakları işaret etmektedir. Bu cinayetle ilgili olarak Lisan Çakıcı adlı bir polis memuru yargılanmış ve beraat etmiştir. Sırtından vurularak hayatını kaybeden Mustafa Taylan Özgür'ün ardından öğrenci hareketleri giderek alevlenmiş ve Türkiye'yi 1980 darbesine sürükleyen 10 yıllık bir dönem yaşanmıştır.