Tayland Konsolosluğu'na saldırı

Tayland Konsolosluğu'na saldırı
Tayland Konsolosluğu'na saldırı
Doğu Türkistan Maarif Derneği üyesi bir grup Tayland'da bekletilen 200 Doğu Türkistanlının Çin'e iade edileceği gerekçesiyle, Zincirlikuyu'daki Tayland Konsolosluğu binasına saldırdı.

RADİKAL- Doğu Türkistan Maarif Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, Tayland'da bekletilen 200 Doğu Türkistanlının Çin 'e iade edileceği gerekçesiyle, Zincirlikuyu'daki Tayland Konsolosluğu binasına saldırdı. Konsolosluk binasının kapısını ve camlarını kırarak içeriye giren grup, içerideki klasör ve evrakları sokağa döktü.

Ellerinde Doğu Türkistan bayrakları bulunan grup, saat 23.00 sıralarında, Kore Şehitleri Caddesi, Mithat Ünlü Sokak'ta bulunan Tayland Krallığı İstanbul Konsolosluğu önüne geldi. Grup, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden kaçarak Tayland'a sığınan yaklaşık 200 Doğu Türkistanlının tekrar Çin'e iade edileceği gerekçesiyle protesto gösterisi yapmaya başladı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamalara tepkiler
TAYLAND BAYRAĞINI İNDİRDİLER

Bu sırada, grupta bulunan bir kişi konsolosluğun girişindeki direğe tırmanarak Tayland bayrağını indirdi. Sloganlar atan grup, daha sonra konsolosluğu taş yağmuruna tutmaya başladı.Çin lokantası saldırıya uğradı, Uygur aşçı korkudan işi bıraktı


EVRAKLAR SOKAĞA SAÇILDI

Konsolosluk binasının kapısını kırarak içeriye de giren saldırganlar, binada bulunan evrak ve dosyaları dışarıya çıkarıp sokağa döktü. Saldırganlar, konsolosluğa ait klima ve diğer eşyaları da kalas ve taşlarla tahrip etti.

(DHA)
  http://www.radikal.com.tr/139382813938282

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GÖZ GÖRE GÖRE - m.rozbilen

  Göz göre göre ya da devletin gözü önünde Taylan büyük elçiliği basılarak bayrakları indirilmiş, konsolosluk adeta talan edilmiştir. Gerekçe ise sözüm ona Doğu Tütkistanlılara yapılan baskı ve Taylantta tutulu bulunan 200 Uygur'un Çin'e teslim edileceği nedeniyle. Peki her önüne gelen konsolosluklara böyle ellerini kollarını sallayarak saldırabilir mi? T.C. muz cumhuriyeti mi? Taylan misillemede bulunursa haksız sayılır mı? Türkiye son günlerde yalan yanlış haberlere kulak tıkayarak halkı provoke etmiş, Doğu Türkistan için kendisini dünya çapında zor durumda bırakmıştır. Keşke tepkimiz insan haklarının ihlal edilmesine yönelik olsaydı. Ama ayni suçtan sabıkası olanların buna cesaret edemeyeceği ortadadır. O zaman nasıl tepki verceğiz? Zor ve zorbalık yaparak mı?

  sol yaparsa - orkam esas

  Aynı eylemi solcu yaparsa terörist, sağcı yaparsa ilahiyatçı olur. Filistine mücadeleye gidenler solcu olursa idam edilir. sağcı olursa madalya verilir. Bunlar bir de Maarif olacak, Maarif ile marifeti karıştırdılar herhalde. Bir de Işidin katliamlarını protesto etseler bari. Ama katliamları yapan İslamcıysı o başka tabii.