'Tayyip Ç. lise arkadaşım' dedi ama soruşturmadan kurtulamadı

'Tayyip Ç. lise arkadaşım' dedi ama soruşturmadan kurtulamadı
'Tayyip Ç. lise arkadaşım' dedi ama soruşturmadan kurtulamadı
Trakya Üniversitesi (TÜ) Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu İngilizce Okutmanı Gökcan Tazeler, öğrencilere içerisinde 'Tayyip Ç.' ve çapulcu anlamına gelen 'Chappul' kelimelerinin yer aldığı sorular sorması nedeniyle hakkında soruşturma başlatılarak görev yeri değiştirildi.

KEŞAN - Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu İngilizce okutmanı evli, 28 yaşındaki Gökcan Tazeler, geçen Temmuz ayındaki İngilizce bütünleme sınavında öğrencilerine ‘ Atatürk kimdir?’, ‘Türk genci olarak görevleriniz nelerdir?’, ‘Milli marşlar ne anlama gelir?’ ile içerisinde ‘Tayyip Ç.’ ile ‘Chappul’ kelimeleri geçen boşluk doldurmalı gramer soruları sordu. Sınavların ardından bazı öğrenciler Başbakanlık İletişim Merkezi’nin (BİMER) 'Alo 150' hattına şikayette bulunarak öğretmenlerinin sınavda sorduğu sorularla Gezi Parkı eylemlerine destek verdiğini öne sürdü. BİMER’den gelen şikayet üzerine üniversite yönetimi okutman Gökcan Tazeler hakkında soruşturma başlatarak savunmasını aldı.

'TAYYİP Ç. LİSEDEN ARKADAŞIM'
Okutman Gökcan Tazeler, ifadesinin yazılı olarak alındığını ve öğrenciler arasında ırkçılık ve ayrımcılık yapmakla suçlandığını söyledi. Tazeler, şöyle konuştu:
"Okul yönetimi bana ‘Atatürk kimdir, milli marşlar ne anlama gelir, Türk genci olarak görevleriniz nedir?’ diye sorduğum sorularda siyasi amaç güttüğümü söyledi. ‘Öğrenciler arasında ırkçılık, ayrımcılık yaptığınızın farkında değil misiniz?’ diye soruldu. Bu soruları sormanın ben ayrımcılık olduğunu bilmiyordum. Böyle bir şey de varsa zaten 'Pes' diyorum. Çünkü; 'Bu okulda, Trakya Üniversitesi’nde ve bütün üniversitelerde ilkokuldan itibaren Türkiye Cumhuriyeti ve İnkılap Tarihi dersleri var. Ben suç işliyorsam, siz de suç işliyorsunuz’ diye cevap verdim. Bu soruların hiçbir siyasi amaç gütmediğini belirterek, soruları cevaplandırdım. Bir diğer soru da ‘Tayyip Ç. ile kimi kast etiniz?’ idi. Tayyip Ç.'nin liseden arkadaşım olduğunu ve boşluk doldurma sorusunda ‘Tayyip Ç. ……… (be) an anarchist boy when he was a child’ ve ‘Many people ……… (Chappul) in streets now’ diye sorular sorduğumu söyledim” dedi.

EDİRNE’YE GÖREVLENDİRİLDİ
Soruşturma tamamlanınca Okutman Gökcan Tazeler, Keşan’dan Edirne’de Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’ne görevlendirilerek yeri değiştirildi. Hiçbir gerekçe ve mazeret gösterilmeden Edirne’ye gönderildiğini kaydeden Tazeler, hakkını mahkeme yoluyla arayacağını ekledi.

OKUL MÜDÜRÜ: OLAYI ŞEKİLLENDİRİYOR
Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Uğur Taşkan ise, soruşturmanın gizli yürütüldüğünü kaydederek, şöyle konuştu:
"Soruşturmanın konusunda açıklama yapamayacağım. Rektörlüğün böyle bir kararı var. Artık Keşan’ın personeli değil. Edirne merkeze çekildi arkadaşımız. Evrak üzerinden de kimsenin görüş bildirme şansı yok. Gökçen beyin geçen seneden beri belli sorunları var. Dolayısıyla Twitter ve Facebook’tan bir şeyler yazdığını duyuyor ve görüyoruz. Kendi bakış açısına göre olayı şekillendiriyor. Kendine göre taraftar bulmaya çalışıyor. Böyle bir görüntü var." (Ünsal YÜCEL/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116877211687722

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  cesaretimiz yakalanana kadar mıdır? - Mert_a

  lise arkadaşım? neden "gezi bana göre toplumsal bir olaydır ve ben de çocukların ilgisini çeksin ve daha iyi öğrensinler diye bu tür aktüel örneklerle sorular sordum" diyemez bir insan? İdealistlik bu değil midir? eğitimle mükellef birinde üstün "goygoy" yeteneğinden önce bunun olması gerekmez mi? amiyane tabirle "atıp tutarken" iyi ama biraz üstümüze geldiler mi böyle pısacak mıyız? hiç bir görüşünü paylaşmıyorumdur sanırım bu arkadaşın. ama benim gözümde bin kat büyürdü "gezi bana göre toplumsal bir olaydır ve ben de çocukların ilgisini çeksin ve daha iyi öğrensinler diye bu tür aktüel örneklerle sorular sordum" diyebilseydi. Denilebilir ki ne yapsın mesleğini mi kaybetsin, her soruşturma da meslek kaybetme korkusu yaşıyorsak bu ülkeye yazık, ayrıca yaparken cesuruz da savunmaya gelince neden değiliz? savunduğumuz şeyin çürüklüğünden midir bu? yoksa bizde mi bir terslik var...sanki biraz inanmadığımız şeyleri etiketimizde yer alsın diye zorla üstümüze giymek kompleksi var.

  Okutmanlar, öğretim görevlileri ve üyeleri için de mi tam serbestlik?! - enver altın

  Sınavda, derste de tam özgürlük, serbestlik olsa diye; isteyen okutman, öğretim görevlisi, öğretim üyesi istediği gibi soru sorsa, siyasete dair tavrını belli etse diye özleyenler vardır ama o kadar da şirazesinden çıkarılmaz herhalde bu işler. Bu kerteye varan bir anlayışın ciddiyetinin ve anlamının olmadığı açık.