Tayyip Erdoğan bu anıt için UCUBE demiş YIKILMASINI emretmişti... TEPKİLER BÖYLE

Tayyip Erdoğan bu anıt için UCUBE demiş YIKILMASINI emretmişti... TEPKİLER BÖYLE
Tayyip Erdoğan bu anıt için UCUBE demiş YIKILMASINI emretmişti... TEPKİLER BÖYLE
UCUBE TEPKİSİ

Eski Kültür Bakanı, CHP Parti Meclisi üyesi Ercan Karakaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Kars’taki İnsanlık Anıtı’nı "ucube"ye benzetmesine tepki gösterdi.

Karakaş yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın sözünü geri alması gerektiğini belirterek, “Başbakan Erdoğan’ın Kars’ta yaptığı konuşmada dünyaca tanınan heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı İnsanlık Anıtı’nı ‘ucube’ diye nitelemesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu son derece talihsiz bir ifadedir“ dedi. Ucubenin sözlük anlamının “çok acayip, şaşılacak kadar çirkin olan şey” demek olduğunu hatırlatan Karakaş, “Aksoy’un heykeli ise ne acayip ne de çirkindir. Tam aksine son derece anlamlı ve estetik olan bir yapıttır” dedi. Karakaş, Kars’ta yapılan bu İnsanlık Anıtı’nın, savaşa karşı barışı, kine ve kışkırtmalara karşı insanlığı savunan ve bu içeriği ile de soykırım anıtlarının zıttı olan bir anıt olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Ve bu anıt geçmişte savaşanlardan çok çekmiş olan, caddeleri heykellerle dolu olan Kars’a çok yakışmaktadır. Başbakan’ın, Hükümetin ve Kars Belediyesi’nin heykelle ilgili hukuki sorunların aşılmasına yardımcı olacak yerde, onu yıkmaya, ortadan kaldırmaya çalışmaları son derece yanlış ve endişe vericidir. Başbakan’ı bu yanlıştan dönmeye ve ülkemizin yetiştirdiği önde gelen heykeltıraşlarımızdan olan Mehmet Aksoy’dan özür dilemeye davet ediyorum.” (ANKA)

TEPKİYE NEDEN OLAN HABER BÖYLEYDİ:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Kars Sarıkamış'taki önceki Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından yaptırılan; ancak yarım kalan İnsanlık Anıtı'nı 'ucubeye' benzeterek, belediyenin burayı yıkacağını ve yerine de güzel bir park yapacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Kars Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenindeki konuşmasında, İnsanlık Anıtı'nı eleştirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Bir şeyi daha vurgulayacağım: Hasan Harakani'nin türbesinin hemen yanı başında bir ucube oraya koymuşlar. Bir garip bir şey dikmişler. Tabi bu oradaki tüm vakıf eserlerinin, o sanatkarane eserlerin olduğu yerde böyle bir şey olması düşünülemez.

Konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. Bunu süratle bekliyoruz. İnşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz.

O çevreyi istimlak ederek, o bölgeyi de gayet güzel bir park haline belediye getirecektir."