'Tayyip'siz hava sahası' eylemi

'Tayyip'siz hava sahası' eylemi
'Tayyip'siz hava sahası' eylemi

Abdi İpekçi Parkı?nda toplanıp fosur fosur sigara içen eylemcileri yabancı televizyon kanalları da görüntüledi. FOTOĞRAFLAR: DİLEK MERMER / AA

ANKARA - Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu, Ankara’da sigara yasağına karşı eylem yaptı. Türkiye’nin çeşitli illerinden geldiklerini belirten 2 bin esnaf Abdi İpekçi Parkı’nda fosur fosur sigara içip ‘Sayın Başbakan sigara açılımı istiyoruz’,  ‘Tayyip’siz hava sahasına yüzde 100 destek veriyoruz’ pankartları açtı. Eylemde konuşan Türkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Başkanı Murat Ağaoğlu, kapalı alanlarda sigara yasağı uygulamasının yumuşatılması gerektiğini savundu ve birçok kişinin işyerinin kapısına kilit vurduğunu anlattı.
Sadece altı ülkede Türkiye’deki kadar katı bir sigara yasağı uygulandığını söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken ise “Bir ara yol bulun. Fizibilite, rehabilite yapın salonların içinde havalandırmayı ayarlayın, sigara içilen içilmeyen kahvehaneleri ayırın. Dünyanın yaptığının tersini yapmayın. Bizi sokağa, meydanlara indirirseniz bizimle başa çıkamazsanız” dedi.
Eylemcilere  Kızılay ve Sakarya Caddesi’nden geldiği belirtilen bir grup esnaf da davul çalarak destek verdi.  Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı bol dumanlı eylemi bazı yabancı televizyon kanalları da görüntüledi. (Radikal)