@ismailsaymaz

Tazminat istedi borçlu çıkarıldı

Hakkâri'nin Geçitli Köyü'nde 2010'da bir minibüsün mayınla infilak etmesi ile eşi ve annesini kaybeden 6 çocuk babası Ayhan Dayan'ın, açtığı tazminat davası sonuçlandı: Devletin avukat masrafını öde...
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Hakkari’de, üç yıl önce yola döşenen mayının patlaması sonucunda aynı araçta bulunan dokuz kişi öldü. Patlamada eşini ve annesini yitiren Ayhan Dayan’a 15 bin TL tazminat ödenmesine hükmedilirken, 29 bin TL de borç çıkarıldı. Mahkeme , yasa gereği, istenen tazminat miktarı üzerinden hesapladığı, “devletin avukatlık masrafının” altı çocuğu bulunan ve özürlü maaşıyla geçinen Dayan’dan alınmasına hükmetti.

Hakkari’nin Geçitli köyünde 16 Eylül 2010’de bir minibüs yola döşenen mayınla infilak etti ve araçta bulunan, yedisi aynı aileden dokuz kişi öldü. Patlamada eşi Sebiha’yı ve annesi Canı’yı kaybeden Ayhan Dayan, Van 3. İdare Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Mahkeme, yaptığı yargılama sonucunda, kararını 28 Aralık 2012’de açıkladı.

“Terör ve Terörden Dogan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun”da yer verilen hesaplama usulüne göre, anne Cani Dayan için ailesine 23 bin 165 TL 45 kuruş ödenmesi gerektiği ifade edildi. Bunun için oğlu Ayhan’a 5 bin TL verildi. Eşi Sebiha için de aynı miktar belirlendi. Fakat daha önce Acil Destek Fonu’ndan Dayan’a 12 bin 500 bin TL verildiği için, yalnızca kalan 10 bin 665 TL 45 kuruşun ödenmesine karar verildi. Manevi tazminat talebi ise reddedildi.

Buna karşılık Dayan’a reddedilen maddi tazminat miktarı üzerinden, devlete ödemek üzere, 29 bin 623 TL’lik avukat masrafı çıkarıldı. Avukatlık ücreti olarak tespit edilen bu miktarın Dayan’dan alınıp devlete verilmesine hükmedildi. Dayan Ailesi’nin avukatı Rojbin Tuğhan Kalkan, bu karara itiraz etti.