Tazminatı ödemeyen belediyenin otobüslerine haciz

Tazminatı ödemeyen belediyenin otobüslerine haciz
Tazminatı ödemeyen belediyenin otobüslerine haciz

Zafer Aktaş ?Sırada belediye başkanının makam otomobili var? dedi. FOTOĞRAF: HARUN KAYMAZ / AA

BURSA - Dört yıl önce kapısı açık belediye otobüsünden düşerek sakatlanan Emine Aktan’ın eşi, Bursa Büyükşehir Belediyesi tazminat parasını ödemeyince sekiz belediye otobüsüne haciz koydurttu. Plakası polise verilen otobüslerden biri durakta durduruldu, yolcuları indirildikten sonra el konuldu. Dün belediye otobüslerinin üçünü bağlatan Zihni Aktan, “Sırada Büyükşehir Belediye Başkanı’nın makam aracı var. Onu da bağlatacağım” dedi.
Aktan çiftinin hayatı dört yıl önce meydana gelen kazayla yıkıldı. Emine Aktan’ın domino taşları gibi yıkılan hayatı Radikal’e iki kez haber oldu. Emine Aktan, kaza sonrası sağlığını, işini, servetini kaybettiğini, çektikleri sıkıntılar sırasında eşinden boşanmanın eşiğine geldiğini söylüyordu.
Bursa Osmangazi’de yaşayan Emine Aktan, 18 Eylül 2005 tarihinde oğlu Batuhan ile misafirlikten dönerken Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsüne bindi. Ancak kapı açıkken hareket eden otobüs sürücüsü aniden fren yapınca ön kapıdan yuvarlanıp kafasını kaldırıma çarptı ve komaya girdi. Yoğun bakımda altı ay tedavi gördükten sonra taburcu edildi: Ancak sağ kulağında orta derece sağırlık, yüzünde felç ve sağ gözünde yüzde 20 görme kaybıyla.
Adli Tıp Kurumu yüzde 22.77 oranında engelli raporu verince malulen emeklilik şansı kalmadı. Emekliliğine 1.5 yıl kala, 13 yıldır santral görevlisi olarak çalıştığı şirketten çıkarıldı. Çift belediye ve şoför aleyhine açtığı tazminat davası, 20 Ocak 2009’da sonuçlandı.
Otobüs durağında gazetecilerle konuşan Zihni Aktan kararlı:
“Şoför sekizde sekiz kusurlu bulundu. Mahkeme Büyükşehir Belediyesi’ni 73 bin 500 lira tazminata mahkûm etti. Bu para 2009’un ocak ayına kadar yasal faiziyle birlikte 130 bin lira etti. Belediye bugüne kadar parayı ödemedi. Benden 30 bin lira indirim yapmamı istediler. Eşim kazaya kadar bir şerkette çalışıyordu. Kazadan sonra işten çıkarıldı. Çok zor günler geçirdik, Evimize haciz geldi. O dönemde kimse bize destek olmadı. Sekiz aracın bağlanmasından sonra belediyenin parayı ödemek için yedi gün süresi var. Eğer yine tazminatı ödemezlerse icradan otobüslerin satışını isteyeceğim. Paramı kurtaramazsam belediye başkanının makam aracı var.  İcraya bildirdim. Belediye başkanının aracına da haciz işlemi başlatabilirim.” (dha, aa)