@idrisemen

Tazminatını polise kaptırdı

Tazminatını polise kaptırdı
Tazminatını polise kaptırdı
Polis, KCK'dan aradığı Suat Kayan'ı damadı Ali Ekber Eren'in evinde de aradı. Kayan'ı bulamadı ama Eren'in 25 bin liralık tazminat parasına el koydu.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Polis, KCK’dan aradığı Suat Kayan’ı evinde bulamayınca damadı Ali Ekber Eren’in evine baskın yaptı. Kayınbaba Kayan’ı bulamayan polis Eren’in işten atılma tazminatı olarak aldığı 25 bin liraya el koydu. KCK’dan aranmayan, sorgulanmayan ve dolayısıyla yargılanmayan ama parasını kaptıran Eren, 17 aydır 25 bin lirasının iade edilmesini bekliyor.
Bir sendika merkezinde çaycı olarak 9 yıl boyunca çalışan Ali Ekber Eren, işten atılınca 2007’de Bakırköy 5. İş Mahkemesi’ne başvurup dava açtı. Mahkeme, Eren’i sigortasız çalıştıran sendikayı suçlu buldu ve Eren’e 25 bin lira tazminat ödenmesine karar verdi. Eren’in avukatı 26 Ekim 2011’de Bakırköy İcra Mahkemesi’nden aldığı parayı Eren’e teslim etti. O dönemde akrabalarına yaklaşık 30 bin lira değerinde altın borcu olan Eren, akrabalarına ödeme yapmak için birkaç gün boyunca parayı üzerinde taşıdı. Ancak iş yoğunluğundan dolayı Eren, parayı bir türlü altına çeviremedi. Evinde tutmaya devam etti.

17 aydır parasını almaya çalışıyor

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler 29 Ekim 2011 tarihinde KCK soruşturması kapsamında Ali Ekber Eren’in kayınpederi olan Suat Kayan’ın evine bir baskın düzenledi. Eve yapılan baskında Suat Kayan’ı bulamayan polis, Kayan’ın damadının evinde olabileceği ihtimaliyle sabah erken saatlerde Ali Ekber Eren’in Avcılar’daki evine de baskın yaptı. Ancak yapılan baskında Eren’in kayınpederi Kayan’ı bulamadı.
Polis her ihtimale karşı Eren’in evinde de arama yaptı. Arama sonucunda yatak odasında Eren’in tazminat parası olan 25 bin lira çıktı. Paranın örgüte ait olabileceğinden şüphelenen polis, paraya el koyup 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yolladı. KCK soruşturması kapsamında el konulan parayı mahkeme kararıyla Bakırköy İcra Dairesi’nden aldığını belgeleyen evraklara sahip olduğunu söyleyen Eren, yaklaşık 17 aydır el konulan paranın kendisine iade edilmesini bekliyor.
Mahkeme kararıyla kazandığı tazminata hiçbir gerekçe olmaksızın polis tarafından el konulduğunu ve bu yüzden mağdur olduğunu belirten Ali Ekber Eren el konulan parayla ilgili, “Polis arama yaptığı sırada paraya el koyacağını söylediğinde şaşırdım. Sonuçta KCK ile ilgili en ufak bir bağlantım yok. Zaten parayı mahkeme kararıyla aldığıma dair belgeler var. Tam da o parayla borçlarımı kapatacakken parama el konulması her şeyi altüst etti. Akrabalarıma olan altını borcumu hâlâ ödeyemediğim için son derece mahcup durumdayım. El konulan para hukuk mücadelesi sonucunda kazandığım tazminat parası. Dolayısıyla paranın bir an önce iade edilip mağduriyetimin giderilmesi lazım’’ diye konuştu.

Uygulama keyfi

Eren’in KCK ile hiçbir ilgisinin olmadığını dolayısıyla paraya el konulmasının hukuksuzluk olduğunu söyleyen avukat Suat Eren ‘‘Ali Ekber Eren’in evine baskın yapıp Eren’in kayınbabasını arayan polisin evde rastladığı paraya el koyması tamamen keyfi bir uygulamadır. Ali Ekber Eren’in parasına el konulması için Eren’in en azından şüpheli olması lazım. Ancak Eren sanık veya şüpheli değil. Kaldı ki KCK dava dosyasında Eren ile ilgili en ufak bir bilgi yok. El konulan paranın Eren’e ait olduğunu ispatlayan belgeleri savcılığa ileterek paranın geri iade edilmesini istedik. Ancak savcılık bu talebimizi reddetti” dedi.Uygulama keyfi