Tazminatları devlet belirler

Tazminatları devlet belirler
Tazminatları devlet belirler
İsrail'in özrüyle gündeme gelen Mavi Marmara mağdurlarının tazminatı konusunun iki devletin görüşmesiyle belirleneceği belirtildi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

İsrail’in Mavi Marmara saldırısıyla ilgili Türkiye ’den özür dilemesinin ardından, saldırının mağdurlarına ödenecek tazminatın kriter ve miktarına ilişkin tartışmalar sürerken; Prof. Dr. Hüseyin Pazarcı, bu konuda net bir uluslararası mevzuatın olmadığını söyledi. Uluslararası hukuk alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Pazarcı, tazminat miktarının ve kriterlerinin Türkiye ile İsrail arasındaki görüşmelere ve iki tarafın öne süreceği argümanlara bağlı olacağını söyledi. Uluslararası kriterlerde bir zarar verildiğinde o zararın giderilmesi, onarılması şeklinde bir kural olduğunu vurgulayan Pazarcı, ‘tazminat ödenmesi’ konusunda uzlaşılması halinde iki tarafın temsilcilerinin bir araya gelerek, tazminat miktarını global bir şekilde belirleyebileceklerini anlattı. Pazarcı, şöyle dedi: “Tazminat miktarı için kişiler üzerinden de değerlendirmeler yapılabilir. Bu değerlendirmede de kişilerin yaşı, eğitimi yani eğitimi için harcanan para , meslekleri itibariyle durumları gibi şeyler hesaba katılır. Tazminat konusu devletlerin takdirinde. Kişilerin ‘Ben şu kadar isterim, olmazsa kabul etmem’ deme durumu da yok. İki devlet anlaşırlarsa, tazminat miktarı üzerinde, bu esas veri oluyor, bu geçerli oluyor.”

Ergin : Davayı düşürmez

NTV’de konuşan Adalet Bakanı Sadullah Ergin konuyla ilgili “Devam etmekte olan bir de ceza davaları var. Ceza davalarında eğer kamu davasına dönüşmüş ise tarafların şikâyetini çekmesi doğrudan davayı düşürmez” dedi. Anadolu Ajansı da dün geçtiği haberinde tazminat konusunu ele almak üzere Türkiye’de görüşmeler yapacak İsrailli heyetin geliş tarihinin kesinleşmediğini bildirdi. Tazminat görüşmelerinin uzun sürmesinin beklenmediği belirtildi.