Tazyikli su kemik kırıyor

Tazyikli su kemik kırıyor
Tazyikli su kemik kırıyor
Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Şube Başkanı Prof. Veli Lök, polisin eylemlerde kullandığı, basınçlı su ve biber gazının önemli rahatsızlıklara neden olduğuna dikkat çekti.

İZMİR - Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın kurucularından olan İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Veli Lök, 'Kadına yönelik işkence ve etkileri' konulu konferansta kayıt dışı işkencenin ve eylemlerde polisin göstericilere karşı uyguladığı şiddetin arttığını söyledi. Prof. Dr. Lök, yapılan işkenceleri ileri teknoloji imkanları ile belirleme şansı yakaladıklarına değinerek polisin eylemlerde sınırsız güç kullandığına, basınçlı su ve biber gazının önemli rahatsızlıklara neden olduğuna dikkat çekti.
Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Veli Lök, İzmir Kent Konseyi'nde 'Kadına yönelik işkence ve etkileri' konulu konferans verdi. Ortopedi ve travmatoloji uzmanı olan Prof. Dr. Lök, Avrupa Birliği 'ne uyum sürecinde işkencenin azalmasına rağmen kayıt dışı işkencenin ve eylemlerde polisin göstericilere karşı şiddetin arttığını söyledi. Slayt gösterisi eşliğinde bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Lök, yapılan işkenceleri ileri teknoloji imkanları ile belirleme şansı yakaladıklarına değinerek, polisin eylemlerde sınırsız güç kullandığına, basınçlı su ve biber gazının önemli rahatsızlıklara neden olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Veli Lök, Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak devletin toplumsal olaylarda aşırı güç kullanmasına bağlı ortaya çıkan olaylarla ilgilendiklerini, özellikle tazyikli su kullanımının, darbenin meydana getirdiği kırığı yarattığını, bunu da sintigrafi, MR ile saptayarak, şiddet gören vatandaşa belge vererek hukuki yollarla hakkını aramasına yardım ettiklerini anlattı. Prof. Dr. Lök, 2012 yılında vakfa devletten şiddet gördüğü iddiasıyla başvuranların 506 kişi olduğunu, bunların yüzde 43'ün o yıl içinde şiddet gördüğünü ifade etti.
(Elif DEMİRCİ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113457311345731

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokratik - anaximenes

  talepler içeren gösterilere müdahale tekniklerini tartışır hale geldik, şu zararlı bu daha az zararlı diye. Saldırıların doğrudan kendisini eleştirmek gerekiyorken dozunu konuşuyoruz. Bu, her şeyden önce istemeyerek de olsa onları kabul edilebilirliğe taşıyor. Bir tür kanıksa(t)ma hali. Oysa bunların bir hak olduğu vurgusunu öne çıkartmak gerekiyor, polisin saldırı 'hak'larının sınırlarını değil..