TBB Başkanı Feyzioğlu: Tutuklukta 5 yılı doldurmuşlar an itibariyle tahliye edilmeli

TBB Başkanı Feyzioğlu: Tutuklukta 5 yılı doldurmuşlar an itibariyle tahliye edilmeli
TBB Başkanı Feyzioğlu: Tutuklukta 5 yılı doldurmuşlar an itibariyle tahliye edilmeli
Türk Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) bazı suçlardan yargılananlar için öngörülen 10 yıllık tutukluluk süresini iptal etmesinin "bir ayıbın kaldırılması" anlamı taşıdığını belirtirken, kararla 5 yılı dolmuş bütün tutuklulukların tahliye edilmesi gerektiğini kaydetti.

ANKARA – TBB’nin yeni seçilen organlarının Ankara’da yerleşik diplomatik ve konsüler misyon temsilcilerine verdiği tanışma resepsiyonunda gazetecilerin soruları üzerine, Anayasa Mahkemesi’nin terör ve örgüt suçlarına ilişkin 5 yıllık tutuklama süresini iki katına çıkaran maddeyi iptal etmesini değerlendiren Feyzioğlu, “Anayasa Mahkemesinin burada yaptığı, tutuklulukla asla bağdaşmayacak, 10 yıl gibi akıl almaz, akılla mantıkla izah edilmez bir sürenin iptal edilmesi ve dolayısıyla bir ayıbın kaldırılmasıdır. An itibariyle yürürlüğe girmiştir, 5 yılı dolmuş bütün tutuklulukların sona ermesi insan haklarının emredici niteliği gereğidir” diye konuştu.
Feyzioğlu, AYM’nin iptal ettiği düzenlemenin 1 yıl sonra yürürlüğe görmesi yönündeki kararını ise eleştirdi. “Bir yıl sonraya ertelenmesini anlamak mümkün değil” diyen Feyzioğlu, yerleşik yargı içtihatları esas alınarak mahkemelerin tutukluluk süresinde 5 yılı doldurmuşları tahliye edebileceği görüşünü dile getirdi. Feyzioğlu, “Bu mahkemelerde görev yapan hakimlerin zerre kadar vicdanı varsa ‘Anayasa Mahkemesi’nin insan hakkı ihlalidir’ diye iptal ettiği bir hükmü uygulamaya devam etmeyeceklerdir” dedi.

GEZİ FEZLEKESİNE TEPKİ
Feyzioğlu, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Gezi Parkı eylemlerine destek gösterilerinde çıkan olaylarla ilgili fezlekesine de tepki gösterdi. Ankara Barosu’nun da suçlandığı fezlekeyle sivil toplum örgütlerinin ve basın mensuplarının “cadı avının kurbanı” yapılmak istendiğini söyleyen Feyzioğlu, “O kadar haddini aşan cümleler içeriyor ki polis fezlekesi... Buradan soruyorum o raporu hazırlayanlara, hazırlatanlara, hazırlanması emrini verenlere. Siz kim oluyorsunuz da hangi hadle bir baroyu kanuni görevini yapmakta olan bir baroyu, halkı kışkırtmakla suçluyorsunuz? Siz kim oluyorsunuz da o 19 kişinin soruşturmasında haddinizi aşarak, çapınızı aşarak, görevinizin sınırlarını bin kat aşarak bir baroyu insanlara kanuni haklarını hatırlattığı için provoke etmekle suçluyorsunuz? Ben buradan tüm Türk milletine sesleniyorum: Eğer birilerinin istediği gibi cadı avı başlamışsa sivil toplum örgütleri düşünen, yazan, konuşan herkes millete emanettir” diye konuştu. (Radikal)