TBB'den Alemdaroğlu'na "hukuksuzluk" suçlaması

Türkiye Barolar Birliği, Prof. Dr. Tanör'ün öğretim üyeliğinden ihraç edilmesi girişimini "hukuksuzluk" diye nitelendirdi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Prof.Dr. Bülent Tanör'ün öğretim üyeliğinden ihraç edilmesi girişimini "hukuksuzluk" diye nitelendirdi.
TBB Başkanı Özdemir Özok, Prof. Dr. Bülent Tanör'ün hukukçu kimliği ve bilim insanı olarak ülkenin yetiştirdiği ender değerlerden olduğunu belirterek, "Baro başkanları ve Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Kürsüsü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bülent Tanör hakkında üniversite yönetimi tarafından uygulanmak istenilen hukuksuzluğu kınamaktadır" dedi.
Özok, yaptığı yazılı açıklamada, YÖK Yüksek Disiplin Kurulu'nun hukukun ve yasanın gereğini yerine getirerek, eserleri başucu kitabı olmuş Tanör hakkındaki haksız ve dayanaksız uygulamanın yolunun tıkanmasını beklediklerini belirtti. Özok, açıklamasında şunları kaydetti:
"Prof. Dr. Tanör, hukukçu kimliği ve bilim insanı olarak ülkemizin yetiştirdiği değerlendendir. Binlerce hukukçunun yetişmesinde, hukukun üstünlüğü ve insan hakları mücadelesinde önder bir düşün adamıdır. Hukuka ve yasal düzenlemeye aykırı biçimde üniversiteden kopartılmak istenilmesinde başını dik tutmasının, hukuk adına temel hak ve özgürlükler adına verdiği mücadelenin yatmakta olduğunu düşünmekteyiz."