TBB'den Kızıltepe raporu

Türkiye Barolar Birliği (TBB), 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ın Mardin Kızıltepe'de öldürüldüğü operasyonla ilgili raporunu tamamladı.

ANKARA - Türkiye Barolar Birliği (TBB), 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz'ın Mardin Kızıltepe'de öldürüldüğü operasyonla ilgili raporunu tamamladı. TBB heyeti, Mardin Valisi, Kızıltepe Savcısı, Kızıltepe Belediye Başkanlığı, Mardin Emniyet Müdürlüğü ve Kaymaz'ın yakınlarıyla görüştü.
TBB'nin raporunda, Uğur Kaymaz'ın üzerinde 13 mermi girişi, babasının üzerinde ise sekiz mermi girişi olduğu tespit edildiği belirtildi. Raporda, "Maktul Ahmet Kaymaz'ın çevrenin anlatımlarına ve geçmiş durumuna bakılarak, PKK'nın milisi olduğu kanısına varılmıştır" denildi.
Raporda, diğer unsurlar şöyle sıralandı:

 • Olayın birebir görgü tanığı yok. Dosya üzerine konulan gizlilik kararı devam ettiği için karşılıklı bir çatışma olup olmadığını ve polisin yetkisini aşıp aşmadığını Adli Tıp Kurumu raporu gelmeden tespit etmek mümkün değil.
 • Olay yerindeki tankerde ve çevredeki binalarda kurşun izi tespit edilemedi.
 • Olay anında evde ailenin dışında kimsenin bulunmadığı tespit edilemedi.
 • Operasyonlara giden güvenlik güçlerinin genel olarak uzun namlulu silahlar kullandıkları halde, bu olayda 9 mm.'lik MP5 ve Uzi marka otomatik tabanca kullanması yargısız infaz için emare olarak değerlendirilebilir. Ancak operasyonun yapılacağı yer mahalle içi. Burada uzun namlulu silah kullanılması olanaksız.
  Özok yeniden başkan
  TBB Başkanı Özdemir Özok, raporun, TBB Yönetim Kurulu'nun kanaati olmadığını söyledi. Özok, "O metin, çalışma raporumuzda da yer alıyor, ama TBB'nin görüşü değil. O rapor, hazırlayan iki arkadaşımızı bağlar" dedi. Raporu hazırlayanlardan Şahin Mengü de şunları söyledi: "Rapor, ben ve avukat Talay Şenol'un gözlemlerine dayanıyor. Yani rapor, TBB'yi değil, beni ve Şenol'u bağlar." Tartışmaların ardından yapılan seçimde Özok TBB Başkanlığı'na yeniden seçildi. (anka, dha)


  • http://www.radikal.com.tr/7468517468510

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.