TBMM 27'nci başkanı AKP'li İsmail Kahraman

TBMM 27'nci başkanı AKP'li İsmail Kahraman
TBMM 27'nci başkanı AKP'li İsmail Kahraman
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı seçimi için TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplandı. İlk turda AK Parti'nin adayı İsmail Kahraman 316 oy, CHP'nin adayı Ayşe Gülsün Bilgehan 127 oy, MHP'nin adayı Yusuf Halaçoğlu ve HDP'nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat ise 41'er oy aldı. İkinci tur oylamada Kahraman oy sayısını 2 arttırırken, MHP 2, CHP ve HDP ise 1'er oy düştü. AKP'in adayı Kahraman, 3. turda 316 oyla TBMM'nin 27. Başkanı seçildi.

RADİKAL - TBMM Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak.

Genel Kurul’daki ilk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki (367) ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan Meclis Başkanı seçilecek.

TBMM’de AK Parti’nin 317, CHP’nin 134, HDP’nin 59, MHP’nin 40 sandalyesi bulunuyor. İlk 2 turda hiçbir partinin diğer partilerin adaylarını desteklememesi durumunda, başkanlık için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 milletvekilinin oyunun arandığı 3’üncü oylamaya geçilecek. Bu oylamada, AK Parti adayı Kahraman’ın TBMM Başkanı seçilmesi bekleniyor.

KAHRAMAN'LA OTURDU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 14.59’da Genel Kurul Salonu’na geldi. Kılıçdaroğlu’nu CHP’li milletvekilleri ayakta alkışlayarak karşıladı. Kılıçdaroğlu’nun ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salona girdi.

Genel Kurul Salonu’na en son Başbakan Ahmet Davutoğlu geldi. AK Parti’li milletvekilleri
Davutoğlu’nu ayakta alkışlayarak karşıladı. Davutoğlu, AK Parti sıralarında TBMM Başkanı adayı, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman ile birlikte oturdu.

BALUKEN: DARBE UYGULAMASI...

Meclis oturumunda HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Mardin, Cizre ve Yüksekova'da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini dile getirdi. HDP Mardin milletvekillerinin şu an açlık grevinde olduğunu dile getiren Baluken, uygulamaların darbe uygulaması olduğunu söyledi. Bu uygulamaların Meclis gündemine alınmasını isteyen Baluken'e Baykal, bu konuların önemli olduğunu belirterek, elbette önümüzdeki günlerde konunun ele alınabileceğini ifade etti. 

HDP'li milletvekilleri Meclis Genel Kurulu'nda Doğu ve Güneydoğu'da çekilen bazı fotoğrafları havaya kaldırarak gösterdi. Baluken'in katliam yapıldığını söylemesi üzerine AK Partili milletvekilleri alkışla tepki gösterdi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Baluken'in bir parlamenter olarak konuştuğunu belirterek, kamu güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik böyle bir ifade kullanamayacağını savundu. 

Yaşanan tartışmaların ardından yemin etmeyen milletvekilleri kürsüye çağrılarak yemin etmeleri istendi. Daha sonra tezkereler okundu.

İLK TUR OYLAMA YAPILDI

TBMM başkanlık seçimi için ilk tur oylaması sonuçlandı. Oylamaya 525 üye katıldı. Birinci ttur sonuçlarına göre AK Parti'li İsmail Kahraman 316, CHP'li Gülsün Bilgehan 127, MHP'li Yusuf Halaçoğlu 41, HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat 41 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmazken oylamada ikinci tura geçildi.

İKİNCİ TURDA DA SONUÇ YOK

Meclis başkanlığı için ikinci tur sonuçları belli oldu. Oylamaya 523 üye katıldı. AK Parti'li İsmail Kahraman 318, CHP'li Gülsün Bilgehan 126, MHP'li Yusuf Halaçoğlu 39, HDP'li Dengir Mir Mehmet Fırat 40 oy aldı. Boş ve geçersiz oy kullanılmadı. İkinci turda da yeterli çoğunluk sağlanamadığı için oylamada üçüncü tura geçildi.

HDP, 'USUL TARTIŞMASI' TALEBİNİ TEKRARLADI

Meclis başkanlığı seçimi için ikinci tur sonuçlarının belli olmasının ardından HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis oturumunun açılışında Nusaybin'de uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili dile getirdiği görüşlerini tekrarladı. Mardin Milletvekili Mithat Sancar'ın fotoğraflarını gösteren Baluken, Sancar'ın acil serviste yaşam mücadelesi verdiğini belirterek HDP'li vekiller Gülser Yıldırım, Ali Atalan ve Erol Dora'nın da bölgede saldırılara maruz kaldığını ifade etti.

BAYKAL: ACI BİR TABLOYLA KARŞI KARŞIYAYIZ FAKAT TBMM GÖREVİNİ YAPMAK DURUMUNDA

Meclis başkanlığı seçiminin ötelenmesi için usul tartışması talebini yineleyen Baluken, HDP'li Sancar'ın fotoğraflarını TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal'a sundu. Baluken'in talebini ikinci kez reddeden Baykal, Meclis'in görevini yapmak durumunda olduğunu belirterek "Sayın İdris Baluken'in dile getirdiği tablo gerçekten çok üzüntü verici. TBMM üyesi arkadaşlarımızın şu anda TBMM çalışmalarına katılma imkanı bulamayışlarının nedenini görüyoruz. Büyük bir üzüntüyle test ettik. Elbette bu konunun tartışılması önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı, kapsamlı şekilde yapılacaktır. Bu olay, çok üzüntü verici bir olay. TBMM çalışmalarını askıya almamız için bir kesintiye uğratmamız ve yönünden çıkarmamız için bir gerekçe olarak sunulmamalıdır. Bunlar doğru mantıklar değil. Kimsenin aklından böyle bir şey geçmiyor. Böyle düşünülmeyen şeyleri izafi ederek birilerine belli bir amaca ulaşmak mümkün değildir. Acı bir tabloyla karşı karşıyayız, hiç şüphe yok. Fakat TBMM görevini yapmak durumundadır. Seçime başlamıştır" diye konuştu.
Baykal'ın açıklamasının ardından Meclis başkanlığı seçimi için üçüncü tur oylamaya geçildi.

3. TURDA SEÇİLDİ

TBMM'nin 27'nci başkanı salt çoğunluğun sağlandığı üçüncü turda 316 oyla AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman oldu. Kahraman, oylamanın ardından kürsüye çıkarak, milletvekillerine teşekkür konuşması yaptı.

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?

TBMM Başkanı seçilen AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman 1940’ta Rize’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi mezunu olan Kahraman, geçmişte Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı, Birlik Vakfı, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Kuruculuğu ve Mütevelli Heyeti Başkanlıkları, Özel Sektörde İdare Meclisi Başkanlıkları, Çalışma Bakanlığı Müşavirliği ve Kültür Bakanlığı yapmıştı. Kahraman, ayrıca Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanlığı yapıyordu. Kahraman, 1 Kasım seçimlerinde AK Parti'den İstanbul 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı olarak seçimleri kazanmıştı.