TBMM Başkanı Şahin büyük şairin mezarını ziyaret etti

TBMM Başkanı Şahin büyük şairin mezarını ziyaret etti
TBMM Başkanı Şahin büyük şairin mezarını ziyaret etti
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin "Mezarının başında fatiha okumak geçti içimden. Çünkü kendisinin siyasi düşünce olarak, hangi düşünceyi temsil ederse etsin, inançlı biri olduğu kanaatindeyim" dedi

MOSKOVA - TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ünlü şair Nazım Hikmet’in Moskova’daki mezarını ziyaret ederek Fatiha okudu.
Şahin, 3 Haziran 1963’te Moskova’da hayatını kaybeden Nazım Hikmet’in ünlü Rus siyaset adamları ve sanatçılarının bulunduğu Novodeçi Mezarlığındaki anıt mezarını ziyareti sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Nazım Hikmet’i "Türk edebiyatının simge isimlerinden biri" olarak nitelendirdi.
Ünlü şairin Türkiye’de yaşadığı dönemlerde düşüncelerinden dolayı hürriyeti bağlayıcı cezaya da çarptırıldığını kaydeden Şahin, "O dönemin koşullarında zor şartlar altında yaşam mücadelesi verirken yurt dışına çıkmak zorunda kalmış. Uzun süre Rusya’da ve demir perde ülkelerinde hayatını devam ettirmiş ve hayatını burada kaybetmiş" dedi.
Hükümetin kısa bir süre önce, geçmişte vatandaşlıktan çıkarılan Nazım Hikmet’in vatandaşlığını öldükten uzun bir süre sonra iade ettiğini hatırlatan Şahin, "Ben hükümetin bu jestini Türk edebiyatına önemli iz bırakan Nazım Hikmet şahsında sanatçılara verilen bir değer olarak algılıyorum" ifadesini kullandı.
Nazım Hikmet’in mezarını ilk defa ziyaret ettiğini belirten Şahin, "Mezarının başında fatiha okumak geçti içimden. Çünkü kendisinin siyasi düşünce olarak, hangi düşünceyi temsil ederse etsin, inançlı biri olduğu kanaatindeyim" dedi.
Şahin, bundan bir süre önce Nazım Hikmet’i çok yakından tanıyan birinin kendisine anlattığına göre, Nazım’ın bir Kadir Gecesi günü Sofya’da iken, bu kişiden kendisini camiye götürmesini istediğini söyledi.
Söz konusu kişinin de Nazım Hikmet’i camiye götürdüğünü belirten Şahin, "Bu, gurbette bile Nazım Hikmet’in milli duygularını muhafaza ettiğinin bir delilidir. Ben oraya dayanarak kendisine Fatiha okuma gereği duydum" diye konuştu.
Şahin, Nazım Hikmet’in Rusya ile Türkiye arasında bir kültür köprüsü olarak değerlendirilebileceğini belirterek, "Böyle simge bir isimdir. Buraya gelmişken mezarını ziyaret etmeyi ve başında saygıyla eğilmeyi de bir görev bildim" dedi.
TBMM Başkanı Şahin, mezarlıkta kısa bir süre gezinirken, Sovyetler Birliği liderlerinden Nikita Kruşçev’in mezarı başında, Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı’dan Kruşçev hakkında bilgi aldı.
Moskova’daki temaslarını tamamlayan Şahin, bugün Türkiye’ye dönecek. (aa)