TBMM, çocuk cezaevlerine gidiyor

TBMM, çocuk cezaevlerine gidiyor
TBMM, çocuk cezaevlerine gidiyor
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Ceza ve Tutukevleri Alt Komisyonu işkence iddialarıyla gündeme gelen Şakran ve Antalya cezaevlerinde incelemelerde bulunacak.

ANKARA - Komisyon’dan yapılan açıklamada son günlerde basında yer alan olaylar üzerine, yerinde inceleme yapmak üzere 3 Haziran Pazartesi günü İzmir Aliağa-Şakran Ceza İnfaz Kurumu ve 4 Haziran Salı günü de Antalya Ceza İnfaz Kurumunda incelemeler gerçekleştireceği belirtildi. Komisyonun bu dönem 26 ceza infaz kurumunda denetimde bulunduğu, tespit ettiği aksaklıkları başta Adalet Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara bildirdiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

ŞAKRAN ÖRNEK CEZAEVİ
“Bu çerçevede İzmir Şakran Ceza İnfaz Kurumu 4 Ocak 2013 tarihinde denetlenmiş; özellikle çocuk ceza infaz kurumunun fiziki yapısı, uygulamaları ve rehabilitasyona yardımcı olacak futbol sahası, kapalı spor salonu, el sanatları atölyeleri gibi birimleri, grup liderliği sisteminin oluşturulmuş olması ve çocukların mahremiyet alanlarını garanti altına alan oda sisteminin tesis edilmiş olması gibi sebeplerle örnek bir cezaevi olarak gözlemlenmiştir. Çocuk ceza infaz kurumunda tutuklu ve hükümlü sayısına eşit personel istihdam edilmektedir. Bütün bu fiziki ve insani yatırımlar burada kalan çocuklar için yapılmaktadır. Komisyonumuz raporlarını bu zamana kadar objektif biçimde tanzim etmiştir. İddia olunduğu gibi bir olay vuku bulmuşsa bu husus ortaya çıkarılarak kamuoyuyla paylaşılacaktır. İddialar doğru değil ise bu husus da açıklığa kavuşturulacaktır. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da, kötü muameleye karşı sıfır tolerans ilkesinin tavizsiz şekilde sürdürülebilmesi için gerekli inceleme ve denetimler yapılmaya devam edilecektir."