TBMM Dink cinayetine el atıyor

TBMM, Hrant Dink cinayetiyle, gözaltında ölen Nijeryalı Festus Okey'in ölümünü mercek altına alıyor. TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Dink ve Okey ölümünü incelemek amacıyla alt komisyon oluşturulmasına karar verdi.

ANKARA - TBMM, Hrant Dink cinayetiyle, gözaltında ölen Nijeryalı Festus Okey'in ölümünü mercek altına alıyor. TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Dink ve Okey ölümünü incelemek amacıyla alt komisyon oluşturulmasına karar verdi. Komisyon, Dink cinayetiyle ilgili olarak polis memuru M.Z. ile polis muhbiri Erhan Tuncel arasında geçen telefon görüşmesi üzerinde duracak. Söz konusu görüşmede, M.Z.'nin cinayetin nasıl işleneceğini adım adım bildiği anlaşılıyordu.
Komisyon, 'söz konusu telefon görüşmesinin olup olmadığı, bu konuda bir bandın bulunup bulunmadığı, böyle bir bant varsa bugüne kadar neden ortaya çıkmadığı ya da bugün neden ortaya çıkarıldığı, ortaya çıkmasından sonra bu konuda nelerin yapıldığı' konularının araştırılması görüşünü oybirliğiyle kabul etti. Söz konusu komisyon ayrıca İstanbul Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltındayken vurulan ve hastanede ölen Nijeryalı sığınmacı Festus Okey olayını da inceleyecek.
Gerekirse Almanya incelenecek
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanlık Divını seçiminden sonra yeni yasama döneminin ilk toplantısını dün yaptı. Açılışta konuşan Komisyon Başkanı AKP'li Zafer Üskül, kendilerini sadece Türkiye'de değil, başka ülkelerdeki insan haklarına ilişkin ihlal iddialarını inceleme göreviyle de yükümlü sayacaklarını söyledi. Üskül Almanya'da etnik ayrımcılık içeren göç yasasını hatırlatarak bu konuyla ilgili inceleme için Almanya'ya gidebileceklerini ifade etti.