TBMM esir askerler için arabuluculuk yapsın mı?

DTP'li vekiller esir askerler için arabuluculuk yapma önerisini TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun gündemine getirmek istedi. AKP ve MHP karşı çıktı, CHP ise mesafeli yaklaştı

ANKARA- DTP'nin, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun PKK'nin elinde olduğunu açıkladığı esir askerler konusunu gündemine alarak 'arabuluculuk yapma' önerisi Meclis'te krize yol açtı. AKP ve MHP'li üyeler öneriye sıcak bakmıyor. CHP, 'konunun insani boyutuyla' ele alınabileceği görüşünü savunuyor. TBMM Başkanlığı ise "Meclis'in bir terör örgütünü muhatap alamayacağı" görüşünden hareketle öneriye karşı çıkıyor.

Hakkari Dağlıca'daki çatışmadan sonra kendilerinden haber alınamayan sekiz askerden Mehmet Şenkul (Niğde) ve İrfan Beyaz’ın aileleri DTP'li Akın Birdal'a ulaşarak, çocuklarının kendilerine teslim edilmesi için devreye girmesini istedi. Birdal da, konuyu üyesi bulunduğu TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu gündemine taşıma sözü verdi. Birdal'ın, Beytüşşebap raporunu görüşmek üzere 31 Ekim'de yapılacak toplantıda konuyu komisyon gündemine getireceği bildirildi.

Başkanlık karşı

Ancak öneri komisyon gündemine gelmeden tartışma yarattı. TBMM Başkanlığı'nın öneriye karşı olduğu ve "Meclis bir terör örgütünü muhatap alamaz. Bu konuda isteyen milletvekilinin kişisel girişimde bulunabileceği" görüşünü dile getirdiği öğrenildi.

MHP'den eleştiri

Komisyonun MHP'li Başkanvekili ve Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, öneriye "Geçmişte mağaralara gidilip PKK bayrağı altında bu hatalar yapıldı" diyerek tepki gösterdi. Komisyonun görevlerinin ne olduğunun kanunla belirlendiğini hatırlatan Ekici, şunları söyledi:

"Benim şahsi görüşüm, komisyonun görevini kanunlar çerçevesinde yapmasıdır. Komisyonun arabuluculuk yapma gibi bir görevi yok. Bizim istihbarat birimlerinin, güvenlik birimlerinin yapamadığını Akın Bey nasıl yapacak? Haysiyetli insanlar PKK kamplarına gitmezler. Geçmişte mağaralara gidilip PKK bayrağı altında bu hatalar yapıldı. PKK bayrağı altında, mağaralarda fotoğraflar çektirdiler. Örgütün propagandası olarak kullanıldı. Poz verdirdiler. Bu hatalar tekrarlanmamalı"

AKP: Gündeme alınamaz

AKP'li üye Bingöl Milletvekili Kazım Ataoğlu da, komisyon olarak bir zabıta görevlerinin bulunmadığını söyledi. Meclis adına görev yaptıklarını anımsatan Ataoğlu, komisyonun muhataplarının ancak resmi kurum ve kişiler olabileceğini söyledi. Geçmişte yapılan arabuluculuğun şahsi bir girişim olduğuna dikkati çeken Ataoğlu, "Ama Meclisi temsil eden bir komisyon olarak, öyle rastgele birileriyle görüşme imkanımız olacağını sanmıyorum. Doğru da olmaz. Böyle bir durumda komisyon kiminle muhatap olup, kiminle görüşecek? Böyle bir görüşme yanlış olur, olamaz" dedi. Ataoğlu, isteyen kişinin şahsi girişimde bulunabulabileceğini belirtirken, "Ben de şahsi girişimde bulunabilirim. Ama bu şahsi bir çaba olur. Devletin istihbarat birimleri de takip ediyor. Ayrıca şu aşamada Meclis'e bir iş düştüğünü da sanmıyorum. Bu konunun gündeme alınması yanlış olur" diye konuştu.

CHP: Yurt içinde sorulabilir

Komisyonun CHP'li üyesi Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ise, ortada vahim bir durum olduğunu, en büyük insan hakı ihlalinin yaşandığını vurgulayarak, "Bu konuda ailelerin, herkesten yardım talep ediyor olması makul ve normal" dedi. Böyle bir girişimin "Meclis PKK ile pazarlık yapıyor" şeklinde bir görüntü vermesinden rahatsız olacaklarını, böyle birşeyin de sözkonusu bile olamayacağını anlatan Özdemir, şöyle konuştu:

"8 askerimiz şu anda esir durumda. Bunların aileleri de, bir milletvekili, bir yurttaş olarak ben de haber almak istiyorum. Ama bunun ne İnsan Hakları Komisyonu ne de hükümetin PKK ile pazarlık yaparak, ya da PKK ile resmi görüşme platformunda olmasını istemem. Ancak, bu bir insan hakkı talebiyse, ne yapılabileceği komisyonda konuşulabilir. Bunu, illa PKK ile görüşüp, arabuluculuk anlamında algılamıyorum. Ben de kesinlikle komisyonun öyle bir kampa girmesini bende kabul etmem. Bu konuda hükümetle, Genelkurmay ile görüşülebilir. Daha sağlıklı bilgi alıp ailelere bilgi verebiliriz. Ama komisyonu aracı kılarak, komisyon aracılığı ile PKK ile görüşme sağlamak elbette doğru değil, ben de katılmam ona. Bunun dışında yapılacak şeyler var diye düşünüyorum" diye konuştu. (Yurdagül)