TBMM polisi nazik davranıp AB ile uyumlu olacak

Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Meclis yeni yasama yılına hazırlanırken, TBMM’de görev yapan polisler hem vatandaşlarla nasıl iletişim kuracakları, hem de AB’ye uyum çerçevesinde ceza kanunlarında yapılan yeni düzenlemeler konusunda özel eğitimden geçiriliyor.
TBMM, Koruma Müdürlüğü kadrosunda görevli yaklaşık 400 polis 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama dönemi öncesinde bir haftalık eğitim programına alındı. 

AB ile uyum eğitimi
TBMM Koruma Müdürü Hüseyin Tunçoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan eğitimde, ‘Stresle Mücadele’,  ‘Disiplin Mevzuatı’,  ‘AB Uyum Yasaları ve Polisi İlgilendiren Mevzuatlar’, ‘Biyolojik ve Kimyasal Silahlara Karşı Alınacak Önlemler’ konularında Meclis polislerini bilgilendirildi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 4. sınıf Emniyet Müdürü Ercan Doğan, ‘Nezaket ve Görgü Kuralları Ve Beden Dilini Kullanma’, Meclis’te görev yapan üst düzey emniyet görevlileri de  ‘görev yerleriyle alakalı özel talimatlar’ı anlattı. 

Abi, amca, emmi yok
Eğitim programında, polislere öncelikle devletin en üst düzey görevlilerinin yanı sıra her gün binlerce vatandaşın geldiği Meclis’te ‘nasıl davranılması gerektiği’ anlatıldı. Görev yapan tüm polislerden milletvekillerini tanımaları, güler yüzlü olmaları, nezaket ve görgü kurallarına uymaları, ziyaretçilerde dahil olmak üzere Meclis’e gelenlere ‘abi, abla, dayı, amca, emmi’ yerine ‘Hanımefendi ve beyefendi’ diye hitap etmeleri istendi. Karşılama ve uğurlamanın nasıl yapılacağının da anlatıldığı eğitim programında, yemek yeme adabı da uygulamalı olarak gösterildi. Yemek masasının nasıl hazırlandığından, çatal, bıçak, kaşığın hangi elle tutulduğu tek tek anlatıldı. Polislere ayrıca, beden dilini kullanarak, karşısındaki nasıl ikna edeceği, Meclis içinde bir protesto ya da eylem gerçekleştiğinde nasıl müdahale edeceği konularında da eğitim verildi.