TBMM'de olağanüstü Suriye toplantısı

TBMM'de olağanüstü Suriye toplantısı
TBMM'de olağanüstü Suriye toplantısı
AKP'nin önerisiyle TBMM Suriye özel başlığıyla kapalı bir oturum gerçekleştiriyor. Kapalı gerçekleşen görüşmede Suriye'ye yönelik sınır ötesi operasyon için tezkere oylanacak.

Suriye topçusunun Akçakale'yi vurarak 5 vatandaşı öldürmesinin ardınan hükümet Suriye'ye sınır ötesi operasyon için de düğmeye bastı. Ak Parti grubu önerisi üzerine Meclis bugün sabah 10.00 'da  özel gündemle toplandı.

Suriye konusunda, TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Suriye konusunda verilen tezkerenin görüşmelerinin, TBMM Genel Kurulu'nda, kapalı oturumla yapılacağını bildirdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve AK Parti Grup başkanvekilleri ile Suriye konusundaki tezkereyi görüşmek üzere bir araya geldi. Basına kapalı yapılan toplantıya AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli ve Mustafa Elitaş'ın yanı sıra Meclis bürokratları da katıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Suriye konusundaki tezkereye ilişkin, “Soğuk kanlı ve tedbirli olmalıyız. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur” dedi.

CHP , Meclis'te tartışılacak tezkerenin 'savaş tezkeresi' olduğunu iddia ederek hayır oyu kullanacaklarını açıkladı. BDP de oylama da hayır oyu kullanacağını açıkladı. MHP 'nin tavrı ise henüz belli olmadı.  MHP'li Oktay Vural, 'Milli menfaatimizi dikkate alıp, oyumuzu kullanacağız' açıklaması yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilen tezkerede, şunlar kaydedildi:

“Suriye'de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir.

Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir. Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldın eşiğindedir.

Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim.”