TBMM'de sarmısak kokulu basın toplantısı

ANKARA - Kastamonu Taşköprü sarmısağı, Çin sarmısağı ve ithal pirinç dün TBMM’deydi. MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu, dün Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyerek ithal tarım ürünlerini protesto etti.
Serdaroğlu, “2001 yılında 3 milyar dolar olan tarımsal ithalat, 2007 yılında neredeyse 10 milyar dolara ulaşmıştır. Bu 10 milyar dolar Türk çiftçisinin cebinden alınıp, yabancı çiftçinin cebine konan paradır” dedi. Yanında getirdiği Kastamonu’nun Taşköprü sarımsağı ile Çin’den ithal edilen sarımsağı ve ithal pirinci basın mensuplarına gösteren Serdaroğlu, Çin sarmısağını yerden yere vurdu: “Dünyanın en kaliteli sarımsağı Taşköprü’de yetiştiriliyor. Maliyeti 1,5 lira olan bu sarımsak ithalat nedeniyle piyasada 40-50 kuruşa satılıyor. Çin’den ithal edilen sarımsak genleriyle oynanarak daha büyük hale getirilmiştir. Yerli sarımsağın 13 diş ve kendine has kokusu ve tadı vardır. Oysa ithal sarımsağın kokusu dahi mide bulandırıcıdır.” 
“Bu mazot, gübre ve tohum fiyatlarıyla, yerli çiftçinin ithal ürünlerle rekabet şansı yoktur” diyen Serdaroğlu’nun verdiği bilgiye göre 2001-2002 yıllarında bir kilogram sarımsak ile 4.5 litre mazot alınırken, bugün 4.5 kilogram sarımsak parasına bir litre mazot alınabiliyor. (Radikal)