TBMM'de seçime devam

Bülent Arınç'ın geçen hafta Meclis Başkanlığı'na ikinci kez seçilmesinin ardından, bu hafta da TBMM Başkanlık Divanı'nın geri kalan 14 üyeliği ile ihtisas komisyonları için seçim yapılacak.

ANKARA - Bülent Arınç'ın geçen hafta Meclis Başkanlığı'na ikinci kez seçilmesinin ardından, bu hafta da TBMM Başkanlık Divanı'nın geri kalan 14 üyeliği ile ihtisas komisyonları için seçim yapılacak. TBMM'nin 22. yasama döneminin üçüncü yasama yılının başlamasıyla birlikte boşalan Başkanlık Divanı ve ihtisas komisyonlarının yeni üyeleri seçimle belirlenecek.
Koltukların çoğu AKP'ye
AKP ve CHP'nin grup toplantılarında belirledikleri Başkanlık Divanı üyelikleri için yarın Genel Kurul'da seçim yapılacak. TBMM Başkanı dahil 15 üyeden oluşan Başkanlık Divanı'nda dört başkanvekili, yedi kâtip üye ve üç idare amiri yer alıyor. Başkanvekillerinin üçü AKP'li, biri de CHP'li üyeler arasından seçilecek.
Yedi kâtip üyeden dördü AKP, üçü CHP'den, üç idare amirinden ikisi AKP, biri de CHP'den belirlenecek. CHP, Meclis Başkanvekilliği için Ali Dinçer, idare amirliği için Erdoğan Yetenç, kâtip üyelikler için ise Türkan Miçoğulları, Ahmet Küçük ve Yaşar Tüzün'ü önerecek.
AKP ise TBMM başkanvekilliklerine İsmail Alptekin, Nevzat Pakdil, Sadık Yakut'u, idare amirliklerine Burhan Kılıç ve Fevzi Berdibek'i, kâtip üyeliklere Gökhan Sarıçam, Bayram Özçelik, Harun Tüfekçi ve Mehmet Daniş'i aday gösterecek. TBMM'de bulunan 17 ihtisas komisyonunda görev yapacak 416 üyenin seçimi de çarşamba ve perşembe günlerinde gerçekleştirilecek. AKP ve CHP grupları tarafından belirlenip TBMM Başkanlığı'na bildirilecek komisyon üye adayları Meclis Genel Kurulu'nda seçilecek. Komisyon üyeleri daha sonra kendi aralarından Başkanlık Divanı üyelerini oluşturacak.
Topçu hakkındaki rapor tamam
Karadeniz Sahil Yolu'nun yapımında ihaleye fesat karıştırdığı iddiasıyla ilgili eski Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu hakkında kurulan soruşturma komisyonu da çarşamba günü toplanacak. Geçen haftayı rapor yazarak geçiren komisyon, bu hafta raporu görüşecek. İlk şekli verilen raporun görüşülmesinden sonra Topçu'nun Yüce Divan'a sevk edilip edilmeyeceği oylanacak.