TBMM'ye girişe 'sınırlama' geliyor

TBMM'ye girişe 'sınırlama' geliyor
TBMM'ye girişe 'sınırlama' geliyor
TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Meclis'e girişlerde, serbest ve araç giriş kartı olmak üzere 20 binin üzerinde kartın bulunduğunu ifade ederek, söz konusu kartlarla ilgili sınırlamaya gidilmesi gerektiğini dile getirdi.

RADİKAL-TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Meclise giriş için kullanılan 20 binin üzerinde serbest giriş ve araç kartlarının azaltılarak sınırlamaya gidilmesi gerektiğini söyledi. Uslu, TBMM'de alınacak güvenlik tedbirlerinin yanı sıra serbest ve araç giriş kartlarıyla ilgili yapılması planlanan yeni düzenlemeler hakkında açıklamada bulundu. TBMM idare amirlerinin katılımıyla yarın "Güvenlik Değerlendirme" adı altında bir toplantı gerçekleştirileceğini belirten Uslu, alınması planlanan tedbirlerin bu toplantıda görüşüleceğini söyledi.

Uslu, meclise girişlerde, serbest ve araç giriş kartı olmak üzere 20 binin üzerinde kartın bulunduğunu ifade ederek, söz konusu kartlarla ilgili sınırlamaya gidilmesi gerektiğini dile getirdi. Serbest giriş ve araç kartlarının kontrol altına alınmasının önemine vurgu yapan Uslu, yeni halkla ilişkiler binasının tamamlanmasının ardından randevulu sisteme geçtiklerine işaret etti.

Uslu, şu anda 20 bin civarında serbest giriş kartının bulunduğunu anlatarak, "Bu kartları kontrol altına almamız lazım. Özellikle randevulu sisteme geçilmesiyle her milletvekilinin dilediği kadar o gün randevu vermesi ve ziyaretçisini kabul etmesi mümkün. Buna engel durum yok. Kullanımda bulunan 20 bin kadar serbest giriş kartlarını ve araç kartlarını sınırlandırmak durumundayız. Bu nedenle yapacağımız güvenlik koordinasyon kurulu toplantısında araç kartlarıyla milletvekillerinin ziyaretçilerine verdiği özel giriş kartlarını sınırlandırmak durumundayız" diye konuştu.

Giriş kartlarıyla ilgili alınacak kararın bir bölümünün bu dönemde, bir bölümünün de 25. dönemde uygulanabileceğini vurgulayan Uslu, yeni uygulama ile belediye başkanları kartlarına da sınırlamaya getirilebileceğini söyledi. Uslu, il belediye başkanları, partilerin il başkanları ve il genel meclisi başkanlarına serbest giriş kartı uygulanacağını dile getirerek, bunun dışındaki kartların ise randevulu sisteme geçiş nedeniyle gerek olmadığını belirtti.

MİLLETVEKİLLERİNİN ZİYARETÇİ KARTLARINA SINIR GELİYOR


Milletvekillerine, 10 kişilik ziyaretçi kartı verildiğini ayrıca her milletvekilinin üç araç kartına sahip olduğunu ifade eden Uslu, bu kartların da uygulama ile sınırlandırılacağına dikkati çekti.
Uslu, milletvekillerine verilen üç araç kartını teke ya da ikiye düşürmeyi planladıklarını anlatarak, şunları kaydetti: "Bir de her milletvekiline onar kişilik ziyaretçi giriş kartı veriyorduk bunu da ortadan kaldıracağız. Çünkü randevulu sitem olunca ayrıca on kişiye kart verilmesine gerek yok. Herkes, dileyen randevusunu alıp gelme imkanına sahip. Randevulu sistemde şöyle çalışıyor; siz telefon ediyorsunuz, hangi milletvekilini ziyaret edeceksiniz söylüyorsunuz ve size saat söyleniyor. Hangi saat söylendiyse meclis girişinde ziyaretçi kabulde sizin isminiz görünüyor. İsminiz göründüğünde görevliler milletvekiline en kolay ve kısa zamanda ulaşmanızı sağlıyorlar."

'KAMERALARIN GÖRÜŞ AÇILARI VEKİL ODALARINA ÇEVRİLECEK'

Yeni halkla ilişkiler binasındaki güvenlik kameralarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Uslu, milletvekillerinin "kimlerle görüşüldüğünün ve neler konuşulduğunun izleneceği" yönündeki iddiaların da gerçeği yansıtmadığını söyledi. Uslu, halkla ilişkiler binasındaki güvenlik kameralarının görüş açılarında milletvekili odalarının yer almadığına vurgu yaparak, "Bizim kamera sistemleriyle ilgili kim geliyor, ne konuşuluyor, orada 'biri bizi gözetliyor' anlayışı içerisinde değiliz. Bizi de ilgilendirmiyor. Sayın milletvekillerinin ve parlamentonun güvenliğini sağlamak bizim görevimiz. Orada özgürlüklerle, güvenlik denklemini doğru kurgulamamız lazım. Ne sağlayacağımız güvenlik önlemleri ne de özgürlüğü artırmaya yönelik çalışmalar, gelişmeler ve beklentiler birbirinin alternatifi değil. Sayın milletvekilinin bilmediği bir husus var. Kameraların nerelere yerleştirileceğini beş idare amiri birlikte kararlaştırdık ve başkanlık divanının kararıdır bu. Burada bir vehim içerisinde hareket etmek bana çok doğru ve gerçekçi gelmiyor" ifadesini kullandı.
Koridorlarda hiçbir şekilde kamera bulunmadığını belirten Uslu, "Kamera görüş açılarında hiçbir milletvekilli odası yoktur. Kamera görüş açıları milletvekili odalarını görmeyecek şekilde ayarlanmaktadır. Ama ana girişlerde, ana merdivenlerde, asansör çıkışlarında elbette kamera vardır. Yoksa kimin kiminle görüştüğü, görüşmediği bizi ilgilendirmiyor. Bu milletvekilinin kendi tercihidir" dedi.

GRUP TOPLANTILARININ AYNI GÜN YAPILMASI

Uslu, mecliste grubu bulunan partilerin aynı gün grup toplantısı yaptığına dikkati çekerek, dört partinin de aynı gün grup toplantısı yapmasının güvenlik açısından zafiyet doğurduğunu söyledi. Partilerin grup toplantılarını aynı gün yapmalarından yana olmadığını belirten Uslu, şöyle konuştu: "Dört parti grubunun aynı zaman dilimi içerisinde grup toplantısı yapıyor olması güvenlik bakımından çeşitli zaaflar doğuruyor. Ana muhalefet partisi liderine yapılan saldırıda bunu gördük. İçeride hızını, gazını alan bir vatandaşın dışarıda ne yapacağından ya da yan yana geçtiğinde diğer vekile ya da diğer parti seçmenine ne yapacağından çok emin değiliz. Bunları tek tek kontrol etme şansımız yok. O açıdan ben aynı gün olmasından yana değilim ama değiştirilmesi mümkün mü ona başkanlık divanı karar verir."

Uslu, meclis giriş kartlarıyla ilgili daha önceden aldıkları kararı hatırlatarak, alınan bir kartla sadece ilgili birime giriş yapıldığını ve diğer birimler için farklı kartlar getirildiğini vurguladı.
Verimlilik, sürat, kalite, özgürlük ve güvenlik denklemini kurmanın temel hareket noktaları olduğunu ifade eden Uslu, yarınki toplantıda alınacak kararların daha sonra TBMM Başkanlık Divanı'nın kabulüne sunulacağını anlattı.