'TC hürdür, bizim kız okuyamaz'

'Haydi Kızlar Okula' kampanyası için Van'ın Ocaklı Köyü'ne gelen görevliler, sert tepkiyle karşılaştı. "Türkiye hür bir devlet" diyen Gıyasettin Aznal, yeğeni için "Beni assanız da okula göndermem" diye isyan etti.
Haber: FAHRETTİN GÖK / Arşivi

VAN - 'Haydi Kızlar Okula' kampanyası için Van'ın Ocaklı Köyü'ne gelen görevliler, sert tepkiyle karşılaştı. "Türkiye hür bir devlet" diyen Gıyasettin Aznal, yeğeni için "Beni assanız da okula göndermem" diye isyan etti.
Türkiye'de 600 bin, Van'da 28 bin, Van'ın Ocaklı Köyü'nde ise 100 kadar kız okula gönderilmiyor. 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası' yetkilileri sadece iki kızın erkek akranlarıyla birlikte okuduğu Ocaklı Köyü'ne ikna turu yaptı.
Ekip merkeze 30 kilometre uzaklıktaki köyde evleri dolaşırken bugüne dek hiç okul yüzü görmeyen 15 yaşındaki Sibel Aznal'ın evine de uğradı, baba Zeynel Abidin Aznal'la görüştü. Öğretmenler Sibel ile konuşurken odaya giren amca Gıyasettin Aznal, genç kızı kolundan tutup dışarı çıkardı. Görevlilere de bağıran Aznal, "Beni assanız ben bu kızı okula göndermem. 15 yaşındaki kızı alıp nereye göndereceksin? Sizin yapmış olduğunuz bu hareket baskındır. Türkiye Cumhuriyeti hür bir devlettir. İsteyen gönderir isteyen göndermez. Bu çocukların masraflarını karşılayacak mısınız? Ben dört çocuk gönderiyorum okula, bir kitap, defter alamıyorum. Bize nasıl yardımcı olacaksınız? Çocuğumu iki gündür elbise alamadığım için okula gönderemiyorum. Hani sizin yardımınız? Siz insanları kandırıyorsunuz" dedi. Koordinatör Yıldızbaş ise, devletin okula giden tüm kız çocuklarının eğitim masrafını karşıladığını belirtse de Aznal "Kesinlikle göndermeyeceğim" yanıtı verince eğitimciler eli boş olarak köyden ayrıldı.