TC karmaşası

TC karmaşası
TC karmaşası

Bayındır Devlet Hastanesi nin değiştirilen tabelası, tepkiler üzerine TC eklenerek yeniden takıldı.

TC tartışması karmaşaya dönüştü. Tartışmayı başlatan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı ani kararla istifa edince tartışma alevlendi.
TC tartışması, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun bağlı kuruluşlara yazdığı “TC Sağlık Bakanlığı yazılı tabelaları değiştirin” yazısı ile başladı. Yazıyı CHP ve MHP milletvekilleri Meclis’e taşıdı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise önceki gün uygulamayı savunan açıklama yapınca tartışmalar sokağa taştı. Balıkesir Valiliği tabelasında TC’nin kaldırılmasına kentte yaşayanlar sosyal medyadan tepki gösterirken, Trabzon’da ise CHP il teşkilatı Aile Sağlığı Merkezi’ne TC yapıştırma eylemi yaptı. Tartışmaya Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da “Adalet saraylarında da TC yok” diyerek katıldı.

Kurum başkanı istifa etti 

TC tartışmaları sürerken, Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Dr. Mustafa Aksoy’un da istifa ettiği ortaya çıktı. Aksoy, kendisinin görevden ayrılmayı talep ettiğini söylerken; TC tartışmalarıyla ayrılığının bir ilgisi olup olmadığı sorusuna ise “Mesleğime dönmek için ayrıldım. Ama Bayın Bakan bununla ilişkilendirmek isterse de kendi tasarrufudur” dedi.

Bakan açıklık getirdi 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir TV programında tartışmayı “sorun çıkarma çabaları” olarak yorumlayıp şunları söyledi: “Sadece Sağlık Bakanlığı’nın logosunda TC ifadesi bulunmuyor. Ancak yine de bunu söyleyenlerin haklılık payları var. Yalnız logoyu kullanırsanız, TC kalkmış oluyor. Şimdi bütün bunları gördükten sonra ‘Merak etmeyin, bu ülkenin huzurunu bozdurmamak için buraya da TC’yi koyduracağız’ diyorum. Bitti, bitti.”