TCDD 8 trilyon tazminat ödeyebilir

TCDD'nin hızlı tren kazasında yaşamını yitiren yolcuların yakınlarıyla yaralananlara ödeyeceği tazminat tutarının 8 trilyonu bulacağı tahmin ediliyor.

ANKARA - TCDD'nin hızlı tren kazasında yaşamını yitiren yolcuların yakınlarıyla yaralananlara ödeyeceği tazminat tutarının 8 trilyonu bulacağı tahmin ediliyor. Demiryollarında seyahat eden yolcular için özel sigorta bulunmamasına rağmen, kurum personeli için öngörülen 'dahili sigorta sistemi', kazada hayatını kaybedenlerin vârisleri ve yaralananlar için de devreye sokulacak. Mağdurların tazminattan yararlanmak için dilekçeyle TCDD'ye başvurmaları gerekiyor. Tazminatların TCDD'ye getireceği mali külfetin 4 ile 8 trilyon arasında değişebileceği kaydedildi.
Kazanın ardından, İstanbul-Ankara hattının trafiğe kapanması ve tren seferlerinin iptali, TCDD'yi maddi sıkıntıya soktu. Bilet rezervasyonlarını
önceden yaptıran vatandaşlar, 4 bin 800 bilet iadesi gerçekleştirdi.
İadelerin maliyeti 80 milyar lira civarında oldu.
Öte yandan, kazanın ardından yurtdışından davet edilen teknik heyetler gelmeye başladı. TCDD, kazayı Alman, İspanyol, Hollandalı ve Koreli teknik uzmanlardan oluşan heyete inceletecek. Heyette yer alacak iki Alman uzman dün Türkiye'ye geldi.