TCDD Gebze'de 8'de 2 kusurlu

Pamukova'daki tren kazasında yarı yarıya kusurlu bulunan TCDD'ye bir kötü haber daha. Gebze'deki tren kazasıyla ilgili bilirkişi raporunda lokomotiflerde ATS olmadığı için TCDD 8'de 2, makinistler 8'de 6 kusurlu bulundu.

KOCAELİ - Gebze'ye bağlı Tavşancıl Beldesi'nde 11 Ağustos Çarşamba günü meydana gelen tren kazasına ilişkin bilirkişi incelemesinde, makinistler 8'de 4 ve 8'de 2, TCDD, otomatik fren sistemi olmadığı için 8'de 2 kusurlu bulundu.
İTÜ Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Nevzat Eselcan ve İTÜ Elektrik Mühendis-
liği'nden Letin Yazgı'dan oluşan bilirkişi heyetinin, sekiz kişinin ölümü, 88 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Tavşancıl kazasına ilişkin raporu açıklandı. Rapora göre, Başkent Ekspresi'nin makinisti Hasan Yücedağ, Hereke'yi geçtikten sonra Tavşancıl'a 1.5 kilometre uzaklıktaki sarı ikaz ışığını görmedi.
Başkent Ekspresi normal kriterler üzerinden azami 110 kilometre hız yapması gereken bölgede, rapora göre saatte 100 kilometre hızla gidiyordu. Ancak ekspresin hızının sarı ışıktan sonra 60 kilometreye inmesi gerekliydi. Ekspres 1.5 kilometre geride sarı ışık ikazına da uymayarak hızını 60 kilometreye düşürmedi.
Tavşancıl tren istasyonuna 500 metre mesafedeki kırmızı ışığı ise görmüş olsa bile 100 kilometre hızdan dolayı duramadı. Çünkü frene basıldıktan sonra sistemin faaliyete geçmesi üç saniyeyi buluyordu.
Raporda, kaza 'ışık ihlali' olarak tanımlandı ve tutuklu yargılanan Başkent Ekspresi makinisti Hasan Yücedağ 8'de 4 oranında kusurlu bulundu. Kazada ölen makinist Soner Gürkan, yardımcı makinistlik görevini yapmaması nedeniyle 8'de 2 kusurlu görüldü.
TCDD ise kazada, lokomotifte ATS sisteminin olmamasından dolayı 8'de 2 oranında kusurlu çıktı.