TCDD Genel Müdürü'ne dava

5. Bölge Müdürü'nün tayin işlemlerini durduran mahkeme kararlarını uygulamadıkları gerekçesiyle TCDD Genel Müdürü ve üç TCDD yöneticisi hakkında dava açıldı.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve üç kurum yöneticisi hakkında Malatya TCDD 5. Bölge Müdürü Bekir Çanak'ın Ankara'ya tayin işlemlerinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin mahkeme kararlarını uygulamadıkları iddiasıyla 6'şar aydan 3'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Çanak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 14 Ekim 2003 tarihinde TCDD Genel Müdürü Karaman, genel müdür yardımcıları Ali Kemal Ergüleç ve Şinasi Kazancıoğlu ile Yönetim Kurulu üyesi İsmet Salihoğlu hakkında şikayet dilekçesi verdi. TCDD'de 1978 yılında makine mühendisi olarak göreve başladığını belirten Çanak, 1997 yılında 5. Bölge Müdürlüğü'ne bölge müdürü olarak atandığını, 1999 yılında ise Yönetim Kurulu kararıyla proje müdürü unvanıyla Ankara'ya gönderildiğini ifade etti. Çanak, Ankara'ya tayin işlemiyle ilgili olarak Malatya Bölge İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda yürütmeyi durdurma kararı verildiğini ve görevine döndüğünü anlattı. Bu olayların ardından hakkında asılsız soruşturmalar sonucu disiplin cezaları verildiğini ileri süren Çanak, bu cezaların da idari yargı kararlarıyla iptal edildiğini kaydetti. Bakanlar Kurulu kararıyla 2002 yılında bölge müdürlüklerinin kapatıldığını anımsatan Çanak, buna paralel olarak TCDD tarafından bazı idari değişikliklere gidildiğini belirtti.
Çanak, Bakanlar Kurulu'nun 2003 yılında bölge müdürlüklerinin tekrar kurulmasına karar verdiğini anlatarak, kendisinin Ankara'ya tekrar proje müdürü olarak tayin edildiğini ifade etti. Çanak, idare mahkemesinin kararları olmasına rağmen Ankara'ya tayin edilmesi üzerine, TCDD yöneticileri hakkında yasal işlem yapılmasını talep etti.

'Keyfi muamele'
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma izni istediği Ulaştırma Bakanlığı konuyla ilgili ön inceleme yaptırılmasına karar verdi ve bunun sonucunda 31 Aralık 2003 tarihli yazıyla, soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararı başsavcılığa bildirildi. Çanak'ın karara yaptığı itiraz, Danıştay 2. Dairesi tarafından 18 Şubat 2004 tarihinde, 'isnat edilen eylem nedeniyle hazırlık soruşturması yapılmasını gerektirecek nitelik bulunduğu' gerekçesiyle kabul edildi ve soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'nde Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 'kanunun tayin ettiği durumdan başka suretle keyfi muamele yapılması' suçunu tanımlayan 228. maddesi uyarınca dava açıldı. İddianamede, TCK'nın 228. maddesi uyarınca, sanıklar hakkında 6'şar aydan 3'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.
İddianameye göre, Karaman, Ergüleç, Kazancıoğlu ve Salihoğlu savunmalarında suçlamaları kabul etmediler ve Çanak'ın bölge müdürlüklerinin kaldırılması üzerine aynı özlük hakları saklı kalmak kaydıyla Ankara'ya proje müdürü olarak tayin edildiğini belirttiler. Çanak ile ilgili olarak iki kez aylıktan kesme cezası verildiğini anlatan sanıklar, görevden alınma gerekçesinin de hakkındaki disiplin cezaları olduğunu ifade ettiler.