TCDD Haydarpaşa için bir kez daha atakta

Devlet Demiryolları, Haydarpaşa Garı ve çevresi için verilen 'kentsel tarihi ve sit alanı' kararının iptali için İdare Mahkemesi'ne dava açtı.

İSTANBUL - Devlet Demiryolları, Haydarpaşa Garı ve çevresi için verilen 'kentsel tarihi ve sit alanı' kararının iptali için İdare Mahkemesi'ne dava açtı.
Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu, Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası'nda yaptığı basın açıklamasıyla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın 'TCDD) açtığı davayla ilgili bilgi verdi.
Buna göre, İstanbul 5 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu, Haydarpaşa Garı ve çevresini 'kentsel ve tarihi sit alanı' ilan etti. TCDD bu kararın kaldırılması için iki kez başvurdu, iki başvuru da kurul tarafından reddedildi. TCDD yönetimi son olarak 25 Haziran'da İstanbul 1 No'lu İdare Mahkemesi'ne başvurarak sit alanı kararının iptali için dava açtı. Başvuruda kararın Haydarpaşa Gar sahasının ülke ekonomisine kazandırılmasına engel olduğu savunuldu.
Müdahil olmak için başvuracaklarını belirten Muhçu, TCDD yönetiminin 1 milyon metrekare kamu alanını betonlaştırmaya çalıştığını söyledi.