TCDD müdürü soruşturulacak

Ankara Başsavcılığı, hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili olarak TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakkında soruşturma açmak için izin istedi.

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Pamukova'da 38 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazası ardından, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakkında 'hızlandırılmış tren seferlerinin altyapı çalışmaları tamamlanmadan başlatıldığı' iddiasını soruşturmak için Ulaştırma Bakanlığından izin istedi. Karaman bu talebi, "Soruşturma açılsın. Bütün ülkede herkes birileri hakkında soruşturma açıyor" diye değerlendirdi.
Hızlandırılmış tren kazası ardından, CHP İzmir Milletvekili Yılmaz Kaya, ÖDP ve Tüketici Hakları Derneği'nce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Suç duyurusu dilekçelerinde, bilim adamlarının uyarılarına rağmen, 'hiçbir bilimsel ve teknik altyapı çalışması yapılmadan hızlandırılmış tren seferlerine başlandığı' öne sürülerek, sorumlular hakkında TCK'nın görevi kötüye kullanmayla ilgili 240. maddesi uyarınca dava açılması talep edilmişti.
Genel soruşturmayı önemsemedi
Soruşturma talebini Radikal'e değrelendiren TCDD Genel Müdürü Karaman, "Herkes inceliyor. Bakalım altyapıda, üstyapıda bir eksiklik var mı göreceğiz. Soruşturma açılsın. Bütün ülkede herkes birileri hakkında soruşturma açıyor. Ulaştırma Bakanlığı da soruşturma açmak istiyorsa açar. Böyle bir derdimiz yok" dedi. Suç duyuruları kapsamında Başbakan Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım hakkındaki suç duyurusu dosyaları, Karaman'ın dosyasından ayrılarak ilgili Başsavcıvekili'ne verildi. Anayasa'nın 100. maddesine göre 'Meclis soruşturmasına' tabi olan başbakan ve bakanlar hakkında başsavcılığın soruşturma yapma yetkisi bulunmuyor. Başsavcılık, bazı durumlarda konuyu TBMM Başkanlığı'na bir yazı ile bildirebilirken, bazen de takipsizlik kararı verebiliyor.