TCDD'nin gözü Mekke'de

TCDD'nin gözü Mekke'de
TCDD'nin gözü Mekke'de

İhale kazanılırrsa, Müslüman olmayanların giremediği ?Harameyn?de TCDD personeli çalışacak.

Siemens ve Suudi Bin Ladin şirketleriyle konsorsiyum kuran TCDD, Mekke-Medine hızlı treninin işletmesine talip oldu

TCDD, Siemens ve Bin Ladin’den ‘kutsal’ ittifak!

ANKARA - TCDD, Mekke-Medine arasında yapımı devam eden hızlı demiryolunu işletmek amacıyla Siemens ve Suudi Bin Ladin ile konsorsiyum kurup ihaleye girdi.
Çinliler tarafından altyapısı tamamlanan demiryolunun üstyapısı için ihaleye çıkan Suudilerden, hızlı demiryolunun üstyapı inşaatı, sinyalizasyon sisteminin kurulması ve hattın 12 yıl süre ile işletilmesi işini TCDD, Siemens ve Suudi Bin Ladin şirketinin oluşturduğu konsorsiyumun yanı sıra Fransız, İspanyol, Çinli ve Koreli firmaların yer aldığı dört ayrı konsorsiyum ön yeterlilik aldı.
TCDD’nin içinde bulunduğu konsorsiyumun, gelecek yılın ocak ayında teknik, haziran ayında ise mali teklifini Suudilere sunmak için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. Konsorsiyumun iş planına göre, Siemens firması hızlı tren hattının sinyalizasyon işlerini yapacak ve hızlı tren setlerini temin edecek, Suudi Bin Ladin şirketi üstyapı inşaatını tamamlayacak ve TCDD de 12 yıl süreyle hızlı trenleri işletecek.
Buna göre, TCDD’nin içinde yer aldığı konsorsiyumun ihaleyi kazanması durumunda, Müslüman olmayanların giremediği ‘Harameyn’ bölgesinde hizmet verecek hızlı trende TCDD personeli çalışacak, trenleri TCDD makinistleri kullanacak.
Mekke ile Medine arasında inşa edilen 450 kilometre uzunluğundaki hızlı demiryolunun işletme hızı saatte 350 kilometre olacak. Özellikle Hac döneminde yoğun talep beklendiği ifade edilen hızlı demiryolunda 30 tren seti ile hizmet verilmesi öngörülüyor. Mekke-Medine hızlı demiryolunun üstyapı işlerinin üç yıl içinde tamamlanması planlanıyor. (Radikal)