TCG Giresun Aden Körfezi'nde misafir ağırladı

TCG Giresun Aden Körfezi'nde misafir ağırladı
TCG Giresun Aden Körfezi'nde misafir ağırladı

Oramiral Ataç, TCG Giresun?a personelin ailelerinin yazdığı mektupları ve video görüntülerini getirdi. FOTOĞRAF: BİLGİN ŞAŞMAZ / AA

ADEN KÖRFEZİ -  Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, korsanlarla mücadele için Aden Körfezi’nde görev yapan TCG Giresun Firkayetni’ni ziyaret etti. Firkateyn 25 Şubat’ta deniz haydutluğuyla mücadele için oluşturulan uluslararası güce (CTF-151) katılmıştı.  Oraminal Ataç firkateynin 263 personeline hitaben yaptığı konuşmada ‘Bir zamanlar Selman Reis, Piri Reis ve Seydi Ali Reis’lerin yelken açtığı sularda TCG Giresun firkateynini ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu’ söyledi.
Oramiral Ataç, personelin ailelerinin yazdığı mektupları, videoya çekilmiş görüntülerini ve baklava getirdi. Personel ailelerinin görüntülü mesajları nıgörünce duygulu anlar yaşadı. Yıllar sonra ilk kez Hint Okyanusu’nda operasyonel  olarak gemi bulundurulduğunu vurgulayan Ataç’ın verdiği bilgiye göre Aden Körfezi’nden yılda 32 bin gemi geçiyor. Günde bir-iki Türk ticaret gemisi bu suları kullanıyor. Körfezdeki kuvvet dönüşümlü olarak komuta ediliyor. Şu an komuta ABD’de. Kuvvete ABD, Türkiye ve Danimarka aktif olarak katılırken, Kore ve Pakistan’ın da bu ay katılması bekleniyor. (aa)