TCG Giresun Aden yoluna çıkıyor

TCG Giresun Aden yoluna çıkıyor
TCG Giresun Aden yoluna çıkıyor

Aden Körfezi?ne gidecek olan TCG Giresun korsan gemilerini müdahale edecek. BM Müşterek Gücü?ne katılacak olan TCGGiresun 20 subay, 113 astsubay, erbaş ve erlerin yanısıra SAT (Su Altı Taarruz Timi) görev yapacak.

Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Hint Okyanusu’ndaki korsanlıkla mücadele için görevlendirdiği Giresun fırkateyni bugün yola çıkıyor. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak’ın geçen cuma günü yapılan haftalık basın toplantısında, Somali açıklarındaki Aden Körfezi’nde deniz korsanları ile mücadele için TBMM’den gerekli izinleri alan TCG Giresun fırkateyninin 17 Şubat’ta Marmaris-Aksaz Deniz üssünden yolcu edileceğini söylemişti. Tuğgeneral Gürak, Giresun fırkateyninin BM Güvenlik Konseyi’nin 1851 sayılı kararıyla oluşturulan ‘Görev Kuvveti-151’ bünyesinde görev yapacağını açıkladı. Hükümet tezkeresinde, BM’nin müşterek görev gücünde yer alacak TCG Giresun’un görev tanımı ise şöyle sıralandı:

* Ticaret gemilerine refakat etmek.

* Korsan gemilerine müdahale etmek, durdurmak, etkisiz hale getirmek.

* Şartların gerektiği ölçüde güç kullanmak, korsanları gözaltına almak.

* Gözaltına alınan korsanları ilgili ülkeye teslim edene kadar gemide tutmak.

* Gereken hallerde, sorgulama, delil toplama da dahil her türlü adli kolluk işlemlerini yapmak.
Tezkereye göre; bölgede konuşlandırılacak deniz kuvvetleri unsurlarının Somali toprakları üzerinde korsanlara yönelik operasyon yetkisi yok.
Standart olarak 20’si subay, 113’ü Astsubay, 18’i Uzman Erbaş, 68’i de Erbaş ve Er olmak üzere 219 mürettebatın görev yaptığı TCG Giresun, bu görev için 2 adet AB-212 helikopteri ile 1 SAT (Su Altı Taarruz) timi ve 1 Sualtı Görev timi ile takviye edildi.