TDK çapulcu tanımını değiştirdi mi?

TDK çapulcu tanımını değiştirdi mi?
TDK çapulcu tanımını değiştirdi mi?
Dün Zargan'da "chappulling" tanımı eklenmiş, Wikipedia'da da başlık açılmıştı. Bugün ise Türk Dil Kurumu'nun önceki tanımlamasını değiştirdiği iddia ediliyor.

Dipnot TV'nin haberine göre, Başbakan Erdoğan ’ın Taksim Gezi Parkı ’ndakilere yönelik ‘çapulcu’ söyleminin ardından, bu kelimenin Türk Dil Kurumu’nun sitesindeki tanımının değiştiği ileri sürüldü.

Önce: Başkasının malını alan, yağma, talan eden kimse, talancı, yağmacı, plaçkacı.

Şimdi: Düzene aykırı davranışlarda bulunan, düzeni bozan, plaçkacı.

Başbakan Erdoğan’ın Taksim Gezi Parkı ’ndakilere yönelik ‘çapulcu’ söyleminin ardından, bu kelimenin TDK sözlüğündeki tanımının bu şekilde değiştirildiği ileri sürüldü.

Daha önce kelime örnek olarak, Sait Faik Abasıyanık’ın, “Bütün çapulcu alayı başka kasabalara gittiler” cümlesi içinde yer alırken, şu an Necip Fazıl Kısakürek imzalı, “Çapulcuların teklifine boyun eğilmesini asla kabul etmem” cümlesinde kullanılıyor.

Sosyal medyada da dikkat çekilen bu değişiklikle ilgili TDK’dan henüz bir açıklama gelmedi.


  http://www.radikal.com.tr/113648311364835

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TDK'nin Mesruiyeti Kalmamistir! - user1107643

  TDK resmi bir kurumdur, öyle kafasina göre kelimelere anlam yükleyemez! Capulcu kelimesini keyfi bir bicimde degistiren bu kurumun mesruiyeti kalmamistir. Burdan hacker gruplarina sesleniyorum: Simdiki hedefiniz TDK olsun! Siteye girip degistirebildiginiz kadar kelimeyi degistirin. Hatta insanlarin görüs ve önerilerinden yararlanilabilir ve böylece daha da yaratici olunabilir. Arkanizdayiz!

  ... - soulera

  Sözlüklerinde diledikleri gibi ayarlama yapabilirler. Ancak "haysiyet"in tüm dünya dillerindeki karşılığı birdir.

  TDK TTK DIB- Gudumlu dil gudumlu tarii gudumlu din -hepsini sil at - radi11

  TDK kim? Devlet gudumlu dil kurumu? Ancak fasizan ulkerde boyle kurumlar olur.

  saçmalık - AHMETCE

  iyice saçmaladılar artık ne yapacaklarını şaşırdılar sırf başbakan kullandı diye sözlükteki tanımı değişir mi zırvalığın daniskası hırslarınız ve ideolojiniz yüzünden ne yapacaklarını bilemez halde saldırmaya çalışıyorlar

  ben de çok merak ediyorum yanıt gelip gelmeyeceğini... - nocseiz

  hatta https://twitter.com/Nocseiz/status/342360711864913920 şurada kendim de kaynağı ilk kez veren Canan hanımdan alıntılayarak sordum. Bakalım...